kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council’dan yeni radyo programı: “Festival Alanı”

8 Mayıs 2020

British Council, 2017 yılından beri sürdürdüğü “Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik” programına Açık Radyo‘da yayınlanacak “Festival Alanı” programı ile devam ediyor.

11 Mayıs – 26 Ekim 2020 tarihleri arasında, iki haftada bir Pazartesi günleri saat 14.00’de yayınlanacak olan radyo programı, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki iyi uygulamaların yaratıcı ve sivil toplum sektörlerinden öncü kadın profesyonellerle tartışıldığı kapsayıcı bir platform sunmayı hedefliyor.

British Council iş birliği ile 2021 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan WOW – Women of the World Festivali’nin (Dünya Kadınları Festivali) ön programı olarak kurgulanan ‘Festival Alanı’nı, festivalin lokal küratörlüğünü de yapacak olan British Council Sanat Direktörü Esra Aysun sunacak.

Programın amacı toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki güncel tartışmalara, WOW-Women of the World Festivalleri’nin yaratıcı metodolojisi ile çoklu bakış açılarından yaklaşarak çözüm önerilerinin ve iyi uygulamaların konuşulduğu, diyaloğa açık ve kapsayıcı bir platform yaratmaktır. ‘Festival Alanı’, hem yaratıcı hem de sivil toplum alanında farklı yaş ve deneyimdeki profesyonelleri ağırlayarak yeni sesleri ve alternatif bakış açılarını görünür kılmayı hedeflemektedir. Programın konukları, siyaset ve liderlik, spor, ev hayatı, sağlık, kimlik, şehir, girişimcilik, eğitim, iklim krizi, yaratıcı sesler ve adalet üst başlıkları çerçevesinde sohbet edecekler.

11 Mayıs’ta yayınlanacak olan ilk programın konukları Arter İletişim Direktörü İlkay Baliç ve editör ve çevirmen Ceren Yartan olacak. Baliç ve Yartan, iş gücünün yarısından fazlasının kadın olduğu bilinen kültür sektöründeki kadın profesyonellerin ve yöneticilerin ihtiyaç ve isteklerini ortaya çıkarmak için British Council tarafından hazırlanan ‘Kültürde Kadın Gücü’ araştırmasının sonuçları üzerine konuşacaklar.