kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Burak Çevik’e Londra’dan Yeni Yetenek Ödülü

9 Ekim 2019

Burak Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile Open City Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Londra’da düzenlenen ve yaratıcı belgesel sinemanın en önemli film festivallerinden sayılan Open City’de Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanan film, jüri kararında “belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor” sözleriyle övüldü. Eylül ayında Kanada’da iki festivalde birden gösterilecek olan “Aidiyet”, Türkiye’de de Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak.

25 yaşındaki yönetmen ve sanatçı Burak Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile Open City Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Festivalin ilk ya da ikinci filmini çekmiş, yılın en ilham verici yönetmenlerini buluşturduğu ana yarışmasında yer alan “Aidiyet”, Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü (Emerging International Filmmaker Award) kazandı. Jürinin “Belgesel türüne olan provakatif yaklaşımı ve duygusal açıdan zorlayıcılığıyla ‘Aidiyet’, belgeselin ne olabileceğine dair bize ilham veriyor” sözleriyle övdüğü filmin, festival yolculuğu ise sürüyor.

Türkiye prömiyeri Adana’da!

Türkiye, Kanada ve Fransa ortak yapımı olan film, Eylül ayında Kanada’da iki festivalde birden gösterilecek. 18-29 Eylül tarihlerinde 20. Calgary Film Festivali’nin Dünya Sineması seçkisinde Kanada prömiyerini yapacak olan “Aidiyet”, 26 Eylül-11 Kasım tarihleri arasında ise 38. Vancouver Film Festivali’nin Panorama bölümünde Türkiye sinemasını temsil edecek. Film, 23-29 Eylül tarihlerinde de Türkiye’de Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak.

Dünya galasını Şubat ayında Almanya’da 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve New Directors/New Films (ABD, New York), Fajr Film Festivali (İran, Tahran), Transilvania Film Festivali (Romanya, Cluj), Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan, Erivan), FIRST Uluslararası Film Festivali (Çin, Xining), Dokufest Film Festivali (Kosova), Saraybosna Film Festivali (Bosna-Hersek), FestiFreak Bağımsız Filmler Festivali (Arjantin, La Plata) gibi bir çok festival ve müze programında yer alan “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.