kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Burhan Doğançay’ın “Picture the World” sergisi Taipei’de

21 Eylül 2016

Burhan Doğançay’ın “Picture the World” başlıklı fotoğraf sergisi; İstanbul, Ankara, Porto ve Lizbon’dan sonra 23 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında Taipei‘de Ulusal Tarih Müzesi‘nde (National Museum of History) gösterilecek.

“Picture the World” sergisinde yer alan fotoğraflar arasında Doğançay’ın 1989 yılında Tayvan ziyareti sırasında çektiği şehir duvarları ve insan manzaraları da var. Bu sayede şehirde ve insan yaşamında gerçekleşen değişim de görülebilecek. Kent duvarlarını toplumun sosyoekonomik yüzü ve aynası olarak gören Doğançay’ın fotoğraf kareleri ilk defa çekildikleri şehirlerde sergileniyor. “Picture the World” sergisi Taipei’den sonra da farklı şehirlerde sergilenmeye devam edecek.

Burhan Doğançay’ın gözünden, kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izlerini süren eserlerin en değerli parçaları arasında sanatçının Brooklyn Köprüsü üzerinde, 1986-1987 yıllarındaki ilk büyük bakımı sırasında yakaladığı kareler yer alıyor. Köprünün bakımı süresince üzerine çıkmasına izin verilen tek sanatçı olan Doğançay, alışılmış Manhattan manzaraları yerine köprünün tepesinden Brooklyn yönüne yoğunlaştığı için, fotoğrafları olağandışı olarak nitelendiriliyor.