kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BüroSarıgedik’ten yeni bir proje: ‘Display’

7 Kasım 2022

Kaynaklarını doğru ve yerinde kullanan ve sürdürülebilir bir kurum olma ilkesi ve üretken işbirlikleri kurma hedefiyle beş yıl önce yola çıkan ve sanatın ve üretimin, piyasa baskısından muaf var olabildiği bir alan yaratmayı hedefleyerek, sanatçının gerçekleştirmek istediğini izleyici ile doğrudan paylaşabileceği bir alan kurgulayan BüroSarıgedik, Bilsar Arka Bina’da, Selman Bilal’in kurucusu olduğu monoco.io işbirliği ile ‘Display’ başlıklı yeni bir projeye imza atıyor.

Şişhane’de, Bilsart ile sırt sırta bulunan, yaklaşık 400 metrekare alana sahip dört katlı bir binada hayata geçirilen Display, BüroSarıgedik’in 2023 yılı boyunca temsil ettiği ya da kadraja almak istediği sanatçıların üretimlerini sergileyecek.

Display binası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın proje ortaklığında, daimi destekçisi Merdiven Art Space, aydınlatma sponsoru TEPTA, renk destekçisi Jotun, Mozaik Design, Swedish Arts Grants Committee’s International Program for Visual and Applied Arts (IASPIS) ve Handtryckta Tapeter’ın katkılarıyla hayata geçirildi. 

Display; Gülsün Karamustafa, Vahap Avşar, Meriç Algün ve Erdem Taşdelen birbirinden bağımsız dört sergisi ile açılıyor. 14 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında açık kalacak sergilerde Gülsün Karamustafa’nın 2016 yılında Berlin’de Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart’daki Chronographia isimli sergisinde ilk defa gösterilen 21. Yüzyıl İçin Abide, Vahap Avşar’ın mekâna özgü yerleştirmesi Yüz Yıllık Yalnızlık, Meriç Algün’ün yapıyı yapıta dönüştürdüğü işi Üvey Anne Menekşesi ve Erdem Taşdelen’in fantazyası Yaklaştıkça Uzaklaşan yer alıyor.