kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Caferağa Spor ve Kültür Merkezi mimari proje yarışması sonuçlandı

23 Haziran 2016

Kadıköy Belediyesi’nin 1980 yılında açılan Caferağa Spor Salonu ve 1998 yılında açılan Barış Manço Kültür Merkezi‘nin yıkılarak, Caferağa’da yeni bir spor ve kültür merkezi tasarlanması amacıyla geçtiğimiz Şubat ayında açtığı yarışmanın sonuçları belli oldu. 89 projenin katıldığı yarışmanın sonunda, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve ekibinin projesi birinci, Selim Velioğlu ve ekibinin projesi ikinci, Elif Erdoğdu’nun projesi ise üçüncü oldu.

Kadıköy Belediyesi ve jüri üyeleri, bölgedeki aktörlerle bir dizi danışma toplantısı yaparak projedeki ihtiyaç programını belirlemişti. Yeniden inşa edilecek Caferağa Spor ve Kültür Merkezi’nin, her yaştan semt sakinlerinin birden fazla nedenle orada olmayı arzu edecekleri ve binada yer alan işlevleri etkin biçimde kullanacakları, farklı anlamlar yükleyebilecekleri, sosyal iletişimi güçlendirici bir merkez halini alması planlanıyor.

Kamunun ihtiyaçlarına göre oluşturulan projede kent meydanı niteliğinde kullanımlar öne çıkıyor. Birinciliği kazanan projede kamusal açık alanı maksimum kullanmak ve kente ferahlatıcı yeni bir meydan kazandırmak amaçlanıyor. Cadde kotunun eğimli bir platforma dönüştürüldüğü projede, yaya arteri içerisinden insanları davet eden bir iç sokak da oluşturulacak. Bu iç sokak, programda öngörülen, kültür ve spor aktivitelerinin açıldığı ortak bir fuaye işlevi de görecek. Açık fuayeye bağlanan etkinlik amfisi ise sanatsal etkinliklere ev sahipliği yaparken, aynı zaman da spor salonun kültürel amaçlı konser, izlence gibi kullanımlarında da taşabileceği yeni alanlar oluşturulacak.

Yeniden yapılacak Caferağa Spor ve Kültür Merkezi’nde spor salonun adı “Caferağa Spor Salonu”, kültür salonun adı ise “Barış Manço Kültür Salonu” olacak. Kapalı yüzme havuzunun da yer alacağı yeni projede kapalı bir otopark da yapılacak.