Can Yayınları’ndan geçtiğimiz yılın kültür-sanat dünyasına bir bakış: Almanak 2015

25 Aralık 2015

2015 yılı boyunca kültür-sanat dünyasında yaşananlar, dikkat çeken gelişmeler, ödüller,  aramızdan ayrılanlar ve çok daha fazlası Can Yayınları’nın yılı bitirirken müjdelediği “Can Almanak 2015”te.

Hafızasını tazelemek isteyenler, arşivciler ve kültür-sanat dünyasındaki gelişmeleri kaçırmamak isteyenler için başucu kitabı niteliğinde olan Almanak; Yekta Kopan, Zeynep Miraç, Sibel Oral ve Emre Taylan’dan oluşan bir ekibin imzasını taşıyor. Almanak’ın adındaki “2015” ise adeta projenin devam edeceğinin habercisi, şimdiden 2016’yı heyecanla beklememize neden oluyor.

‘Can Almanak 2015’in özelliklerinden biri de Pınar Kür, Ahmet Ümit, Metin Akpınar, Arif Keskiner, Seçkin Selvi, Kerem Görsev, Karin Karakaşlı, Metin Üstündağ, Sırma Köksal, Cem Erciyes gibi usta kalemlerin yazıları. Metin Akpınar’ın dostu Zeki Alasya’ya veda mektubu, Ahmet Ümit’in ustası Yaşar Kemal’den aldığı öğüt, Sırma Köksal’ın Aziz Nesin’i özleten anısı ve diğerleri.

Sansürsüz kültür-sanat yıllığı alt başlığıyla yayınlanan “Can Almanak 2015” Yekta Kopan’ın bir projesi. Almanak, Yekta Kopan, Zeynep Miraç, Sibel Oral ve Emre Taylan’dan oluşan bir ekibin imzasını taşıyor. Muhsin Akgün’ün görsel editörlüğünü, Hüseyin Sandık’ın tasarımını, Aret Bedik Şahumyan’ın tasarım uygulamasını yaptığı çalışmanın geniş bir yayın kurulu var.