kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CANAN Industrial Art Biennial’de

24 Temmuz 2018

Labin Art Express tarafından düzenlenen ve 2. edisyonu Hırvatistan’ın farklı şehirlerinde gerçekleşen Industrial Art Biennial bu yıl 20 Temmuz – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Bienal kapsamında Türkiye’den davet edilen CANAN, İstirya yarımadasında yer alan Pula şehrindeki Roman Amfitiyatrosu galerisinde “Striga” (Witchweed) adlı mekâna özgü bir enstalasyon eseri üretiyor. Sanatçının eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

İlhamını şifa niyetiyle kullanılan ‘striga’ bitkisinden, hayaletlerle ilgili İstiryan folklör mirasına özgü masallardan ve mekânın kültürel geçmişini referans noktası alan CANAN, mistik bir atmosfer kurguluyor. Kehanet tanrıçası Nemesis ve düalizm tanrısı Mithra’ya ithaf edilen mekân içerisinde iki farklı bölüme ayrılan enstalasyon, geleneksel cam boyama teknikleri ve özel İstirya ikonografisi aracılığıyla süslenmiş cam üzerinde ışıklı objeler ve resimler barındırıyor. Aynı zamanda karanlık bir ortamda sergilenecek olan bu eseri ile CANAN, görünürlüğü kısıtlayarak iyi-kötü, aydınlık-karanlık ve görüntü-yansıma gibi düalist kavramlar ile oynamayı hedefliyor.