kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Çatlak” Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nde

10 Kasım 2021

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği “Çatlak”ın festival yolculuğu Almanya’da devam ediyor. Film, bu yıl 11 – 21 Kasım 2021 tarihleri arasında 70.’si gerçekleşecek Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nin sinemanın geleceğine işaret eden On The Rise adlı yarışmalı bölümünde gösterilecek.

En son Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde Fikret Reyhan’a KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü getiren, Temmuz ayında da 40. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nün yanı sıra En İyi Senaryo Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü alan “Çatlak”, geçen yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüş ve beş kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin bir gününü konu alan ve ödenmemiş bir borç üzerinden çatlayan ilişkilerini anlatan filmin ansambl oyuncu kadrosunda, Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor. Festival yolculuğunu sürdüren “Çatlak”ın Türkiye vizyon tarihi ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

2017’de ödüllerle karşılanan “Sarı Sıcak” ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın ikinci filmi olan “Çatlak”, İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alıyor. Geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı tek bir günde anlatan filmin ansambl oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Ragıp Türk’ün yürütücü yapımcılığı ve Seda Turan’ın uygulayıcı yapımcılığında gerçekleşen filmin kurgusunu da Fikret Reyhan, görüntü yönetmenliğini Márton Miklauzic, yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve rengini Jano Fekete üstleniyor.