kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cebimdeki Yabancı filmindeki eserler halka sanat’ta

1 Şubat 2018

Bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi, 4 Şubat – 4 Mart 2018 tarihleri arasında Doğu Çankaya’nın Fragmanlar adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

Sergi, Çankaya’nın 2 Şubat 2018 tarihinde vizyona girecek Cebimdeki Yabancı filminde yer alan yapıtlarını içeren bir seçkiden oluşuyor. Seçkide yer alan figüratif ve soyut resimler, desenler ve üç boyutlu nesneler sanatçının farklı dönem üretimlerinden kesitler sunuyor.

Fragmanlar, Çankaya’nın çelişki, umut ve yılgınlık gibi insani duyguların temsil biçimlerini araştırdığı figüratif işlerinden ve elle tutulur gerçekliğin türlü hallerini, kodlarını ve şifrelerini oluşturup yorumladığı soyut çalışmalarından oluşuyor. Ancak bu iki kanal dirsek teması olmadan, birbirinden kopuk ilerlemiyor. Her ikisi arasında bir köprü kurma anlayışı, yapıtlarda beliren tanıdık çizgilerde takip edilebiliyor. İpuçlarını takip ederek izleyiciyi birinden diğerine geçişe davet ediyor ve bütünsel bir anlatım yaratmaya yardımcı oluyor.

Seçkide yer alan otuz üç yapıt, ortak yapımcılıklarını Ferzan Özpetek, Frigo Film, İmaj ve BKM’nin, yönetmenliğini Serra Yılmaz’ın, sanat yönetmenliğini Deniz Göktürk Kobanbay’ın yaptığı Cebimdeki Yabancı filminde yer alıyor.