Çelenk Bafra, Rusya Çağdaş Sanat Trienali’ni ziyaret edecek küratörler arasında

2 Mart 2017

Garage Museum of Contemporary Art tarafından düzenlenen ilk Rusya Çağdaş Sanat Trienali için hazırlıklar devam ederken, 10 uluslararası kuratör, Rus çağdaş sanat çalışmalarını en geniş biçimde gözlemleme fırsatıyla ödüllendirildi. Kazananlar arasında Türkiye’den Çelenk Bafra da bulunuyor. Bafra, hâlen İstanbul Modern’de küratör olarak çalışıyor.

Diğer kazananlar ise Riksa Afiatry (Endonezya), Lizaveta German (Ukrayna), Jarrett Gregory (Amerika Birleşik Devletleri), Albert Heta (Kosova), Li Qi (Çin), Joanna Sokolowska (Polonya), Polly Staple (Birleşik Krallık), Chen Tamir (İsrail) ve Diana Ukhina (Kırgızistan).

Trienalde, yaşları 19 ile 69 arasında değişen 63 katılımcı sanatçı yer alıyor. Garage baş kuratörü Kate Fowle öncülüğündeki sergi organizatörleri, seçim sürecinde, ana akım sanat dünyasından kendini soyutlamış 200’ün üstünde sanatçı ile bir araya geldi.

Kültürel altyapı yokluğunda, sanatçıları birleştiren şey, beceriklilik ve bir yaşam biçimi olan sanata duyulan güçlü inanç. Seçilen tüm eserler, Vladimir Putin’i tekrar iktidara getiren, tartışmalı 2012 seçimlerinden sonra yapıldı.

Ortaya çıkan trienal; bir aktivizm olarak sanat, mekan hissinden esinlenerek eser yaratmak ve buna karşılık mitolojik dünyalar hayal etmek gibi yedi tematik vektör etrafında düzenleniyor. Sergi; heyecan verici, belirgin, daha önce bilinmeyen çalışmaları, topluma sunmayı amaçlıyor.

Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Gürcistan, Almanya, İzlanda, Filipinler, Sırbistan ve İsveç’in de dahil olduğu 44 ülkeden 130 kuratör, 4 günlük trienal gezisi fırsatı için başvuruda bulundu. Başvuranlar arasında bağımsız çalışma yürütenlerin yanı sıra; belli başlı enstitüler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve deneysel mekânlar da bulunuyor.

Ülkenin sanat sahnesindeki son gelişmeleriyle yakından ilgilenebilen uluslararası kuratör seçimiyle, Garage, Rus çağdaş sanatını destekleme misyonunu ileriye taşıyor.