kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CERN’den uluslararası sanatçılara açık çağrı

18 Mart 2016

Nükleer araştırmaların Avrupa’daki merkezi CERN, yıllık ödülü olan Uluslararası COLLIDE Ödülleri için sanatsal çalışmalara çağrı yapıyor.

Dünyanın en büyük ve en kuvvetli parçacık çarpıştırıcısına yakından bakmak isteyen tüm sanatçılara açık olan projenin birincisi, CERN’de bilimadamlarıyla sanatı ve bilimi bir araya getirici bir proje geliştirme fırsatı yakalayacak.

Arts@CERN bünyesinde gerçekleştirilen projenin direktörü Monica Bello, çalışmanın amacını “birbirini desteklemesi, birbirine ilham vermesi ve aralarındaki sınırlayıcı geleneksel rolleri ve metodları esnetmek için bilim dünyası ve sanat dünyası arasında yaratıcı çarpışmalar yaratmak” olarak belirtiyor.

Bu seneki COLLIDE Ödülleri, Liverpool bazlı sanat kurumu Foundation for Art and Creative Technology (FACT) işbirliğiyle gerçekleşecek. Birinci olan çalışmanın sahibi, 15.000$ nakit para ödülü ile birlikte tam burslu 3 aylık rezidans hakkı kazanacak.

Başvurular için son tarih 23 Mayıs 2016 olup kazanan çalışma Haziran ayında açıklanacak.

Başvuru ve daha fazla bilgi için web sitesine bakılabilir.