Cevdet Erek, 20. Sydney Bienali’nde

15 Mart 2016

Bu sene 20.’si gerçekleşecek Sydney Bienali 18 Mart’ta başlıyor. Bienalde bu sene yer alacak 2 tane ses enstelasyonundan birinin sahibi ise Cevdet Erek.

Geçtiğimiz yıl 14. İstanbul Bienali’nde de yer alan Cevdet Erek, bu yıl “Room of Rhythms – Long Distance Relationship” (Ritimler Odası – Uzun Mesafe İlişkisi) adlı eseri ile Bienal’de yer alacak. Eser, ses ve ritim aracılığıyla sergi alanında rezonans oluşturuyor. Cockatoo adasında yer alan mekanda sergilenecek eser, adanın sendika kampanyaları tarihine ve işçilerin çalışma saatlerinin düşürülmesi için yapılan faaliyetlere odaklanıyor.

“Room of Rhythms – Long Distance Relationship” eseri, Erek’in uzun soluklu Ritim Odası projesinin son ayağı olma niteliği taşıyor. Proje aynı zamanda Basel, Vienna ve Roma gibi farklı kentlerde de yer almıştı.

Cevdet Erek, mimari ve ses tasarımı konularında çalışmalar yürütüyor. Karışık teknikteki eserleri, zaman, ritim ve ses kavramları üzerinde yoğunlaşıyor. Ayrıca gerçeklik ve uzay-zaman algısı ile ilişkili eserler oluşturarak ziyaretçilerin farklı tepkiler vermelerini sağlamayı hedefliyor.