kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cevdet Erek “AAAAA” başlıklı kişisel sergisi ile Antwerp’te

29 Ocak 2018

Güncel sanat, film ve görsel kültür müzesi olarak Antwerp’te faaliyet gösteren M HKA (the Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen), 20 Ocak – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Cevdet Erek‘in “AAAAA” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Sanatçı, küratörlüğünü Nav Haq’ın üstlendiği M HKA’daki sergisi için, pratiğinin temel özelliklerini yeni malzeme araştırmasına dönüştüren deneysel bir proje geliştirdi.

Cevdet Erek, Antwerp’e yaptığı birçok ziyaretin yanı sıra, 2009’da şehirdeki bir aylık çalışma döneminden izlenim ve deneylerinin de izini sürdü. Sanatçının, kentteki “A” harfine benzeyen teraslı evlerin cephelerini geometrik dilbilgisine çevirerek şekillendirdiği yeni tipografik iş, enstalasyonun kalbinde yer alıyor. “AAAAA” adlı serginin başlığına da ilham verdiği gibi, bu cepheler galerinin duvarlarında gerçek boyutlu grafik resimler olarak sunuluyor. Seslerin görselleştirilmesi için kullanılan çizgi roman stiline benzeyen bu harfler, sanki şehirden gelip pencereden müzenin içine giriyorlarmış hissi uyandırıyor.

Erek, müzenin içindeki ve dışındaki alanlar arasındaki ilişkilerle ilgileniyor, ayrıca sergi alanının hemen ötesindeki sokakta yer alan bariyer, duba ve reklam panoları gibi “sokak mobilyaları”nı da göz önüne alıyor. Proje, bu tarz işlevsel hazır objelere getirdiği düzenlemeyle tam olarak dışarının yansımasını sergileme alanına taşıyor. Sokağın dış dünyası ve sergi alanının iç dünyası, bir mekândaki nesnelerin mantığının diğerinde yabancılaştığı gizemli bir ilişki içeriyor.

Sergide, kamyonetin klasik formuna dayanan oyuncak benzeri iki heykel modeli de yer alıyor. Zamanla oksitlenen Korten çeliğinden yapılmış heykellerden biri müzenin dışında diğeri ise sergi mekânında park etmiş olarak duruyor.