kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Çevrimiçi Konuşma Serisi: “Asya Sanat Dünyasına Bakış”

20 Mayıs 2021

İstanbul Bilgi Üniversitesi Güncel Sanat Kulübü, Doğu Asya sanat ortamına ve kültür kurumlarına yönelik ‘Asya Sanat Dünyasına Bakış’ başlıklı çevrimiçi konuşma serisini başlatıyor.

Serinin ilk konuşması 22 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00‘te Asia Art Archive üzerine olacak. Özge Ersoy‘un konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin moderasyonunu küratör, sanat yazarı ve akademisyen Derya Yücel üstleniyor.

Sanat dünyasının merkezlerinden biri Hong Kong’da 2000 yılında kurulmuş olan Asia Art Archive, Batı merkezli sanat tarihi yazımına alternatif olarak, Asya’daki sanatın görünürlük ve erişilebilirliğini arttırmak için çalışan bir kültür kurumu. Bugün New York ve New Delhi’de de faaliyet gösteren kurum, açık arşiv koleksiyonlarının yanında kamusal programları ve eğitim programları da düzenlemekte.

Hong Kong’da yer alan merkezin 2017’den beri kamu programları yürütücülüğünü yapan küratör ve sanat yazarı Özge Ersoy’un; arşivde bulunan kadın sanatçılar ve Guerrilla Girls ile yaptıkları çalışmalar ile Asya sanat ortamında gerçekleştirdikleri çeşitli programları ele alacağı sunumda, arşivleme ve sergileme pratiklerinde kadın sanatçıların temsili üzerine konuşulacak.