kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Christie’s’ten İKSV’nin 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu yararına müzayede

28 Eylül 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 50. yılında, önümüzdeki dönemde İstanbul Festivalleri ve İstanbul Bienali aracılığıyla genç sanatçıların yeni yapıtlar üretebilmesi için kullanılacak yeni bir fon başlattı: İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu

Dünyanın en önde gelen müzayede evlerinden Christie’s, Ekim ayındaki Londra müzayedelerinde İKSV’nin 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu yararına özel bir bölüm ayırıyor. Istanbul Calling başlıklı bu seçkide, Türkiye’den ve yurt dışından önemli sanatçıların bağışladığı 23 eser satışa sunulacak. 

Türkiye’den rekor sayıda sanatçının yer alacağı ilk Christie’s Londra müzayedesi olacak bu etkinlik, aynı zamanda Türkiye’den bir kültür-sanat kurumu yararına yapılacak ilk Christie’s müzayedesi olma özelliğini de taşıyor. Bu destek satışından elde edilecek gelirin %25’i üretimlerini desteklemek amacıyla eser bağışlayan sanatçılara, kalan kısmı ise İKSV’nin Genç Sanatçı Fonu’na aktarılacak.

Seçkiye eserleriyle katkıda bulunan sanatçılar: Ahmet Doğu İpek, Alev Ebüzziya Siesbye, Aslı Çavuşoğlu, Azade Köker, Beauford Delaney, Burçak Bingöl, Ebru Döşekçi, Elif Uras, Gözde İlkin, Hera Büyüktaşçıyan, İhsan Oturmak, İrfan Önürmen, Kemal Seyhan, Mehmet Güleryüz, Nasan Tur, Rasim Aksan, Refik Anadol ve Gökhan Hotamışlıgil, Renée Levi, Seçkin Pirim, Shirin Neshat, Taner Ceylan, Yağız Özgen 

Amerikalı ressam Beauford Delaney’nin (1901-1979), 60’lı yıllarda İstanbul’da çizdiği, yazar James Baldwin ile tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi‘nin daha önce hiç görülmemiş portreleri seçkinin öne çıkan işlerinden. Delaney’e ait iki eserin satışından elde edilen gelir, Gülriz Sururi’nin vasiyetnamesi gereğince ÇYDD’ye aktarılacak. 

İstanbul’da da önemli sergiler açmış Nasan Tur, Shirin Neshat ve Renée Levi de eserleriyle İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu’na katkıda bulunan uluslararası sanatçılardan. Ayrıca, müzayedeye katkıda bulunan sanatçılardan Rasim Aksan, Burçak Bingöl, Taner Ceylan, Ebru Döşekçi, Ahmet Doğu İpek, İhsan Oturmak, Yağız Özgen ve Seçkin Pirim, bu etkinlik için yeni işler üretti. 

Refik Anadol’un Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile birlikte yarattığı, 2021’de 17. Venedik Mimarlik Bienali’nde izleyiciyle buluşan heykel eseri de fona destek amacıyla müzayedede yer alacak. 

İstanbul Calling: İKSV 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu Christie’s Londra Müzayedeleri

Seçki için hazırlanan özel önizleme sergisi, 24 – 28 Eylül 2022 tarihleri arasında Christie’s Londra sergi salonlarında gezilebilecek. Destek müzayedesi ise 6 – 13 Ekim 2022 tarihleri arasındaki önizleme günlerinin ardından, 14 Ekim Cuma saat 13.00’te Christie’s Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat Gündüz Müzayedesi kapsamında gerçekleştirilecek. Seçkinin bir bölümü, Christie’s internet sitesi üzerinden gerçekleşecek çevrimiçi müzayedede (First Open Online) 4 – 18 Ekim 2022 tarihleri arasında satışa sunulacak.