kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CI Dialogues bu yıl “Movement” teması ile gerçekleşiyor

15 Ağustos 2017

Bu yıl 14 – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı‘nda 12. edisyonu gerçekleşecek çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul“CI Dialogues” konferans programını açıkladı. Konferansların bu seneki teması “movement” (hareket) olarak belirlendi.

Fuar dönemi boyunca fuar ziyaretçilerine açık olacak konferanslarda; medya, mimari, sanat, teknoloji, moda gibi insan hayatının çekirdeğini oluşturan konulardaki son değişimler ve bunun yaşamımıza olacak yansımaları konunun uluslararası boyuttaki uzmanları tarafından tartışılacak.

Gelişen teknolojinin getirdiği hareketin; insanın ruhunda ve üretkenliğinde yarattığı etki CI Dialogues’da masaya yatırılacak. “Movement” temasının işlendiği konferans serisinde; Sanat ve Mimarlık, Sanat ve Teknoloji, Sanat ve Koleksiyonerlik, Sanat ve Tat panelleri izleyicilerle buluşacak.  

CI Dialogues’da Neler Konuşulacak ?  

Sanat ve Teknoloji II: Yaratıcı Teknolojilerin Yeni Boşluğu ve Bunun İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkisi

Bundan yıllar öncesinde insanoğlunun hayal bile edemeyeceği sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler insan hayatının rutinleri haline geldi. Yaratıcı teknolojiler yarını şekillendirirken, kendini ifade eden insanın günlük yaşamı ve ürettiği sanat da kaçınılmazdı. CI Dialogues’un bu panelinde yarının rutinleri geniş perspektifte konuşulacak.

Sanat ve Koleksiyonerlik: Bir Sanatsal Hafıza Yaratımı: Sanat Koleksiyonu

Geçmişten bugüne insanın kendini ifade etme biçimi olan, mimariden edebiyata çok geniş alanlarda hayat bulan sanat; nedir, nasıl biriktirilir ve sanatı görmek için nasıl bakmak gerekir sorularına CI Dialogues’da cevap aranıyor.

Sanat & Tat: Bileşik Tat Alma Sanatı

İnsanoğlu gerçek tadın peşinden binlerce yıl dolaştı. Bulduğu ilk tadı hasat ederek başlayan yemekle serüveniyse; bugünün hareketli şehirlerini, hareketli füzyon mutfaklarını ve toprağın verdiğini sanat eserlerine çeviren şefleri yarattı. İkinci günün ilk panelinde bu gelişen mutfak kültürünü, insanoğlunun varoluşundan bu yana aradığı lezzetleri konuşulacak.

Sanat & Mimarlık: Boşlukta / Mekanda Hareket

Panelde, dördüncü boyut olan zamanın mimariye etkisi tartışılacak. Panel; tasarım ve mimarinin geçtiği tüm dönemlere ışık tutacak ve şehir, bahçe, toplumun mimariyle olan gelişimi ve dönüşümü masaya yatırılacak.

Sanat ve Teknoloji I: Gelecek Teknolojilerinde İnsan Estetiği

Bu panel, insan estetiğinin günümüzde kabul görmüş halini, robotik ve yapay zekanın gelişimi ile değişen deneyimlerini inceleyecek.