kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cihangir’de yeni bir sanat mekanı: Cihangir Akademi

6 Şubat 2018

Cihangir Güzelleştirme Derneği’nin Cihangir’deki mekânında açılan Cihangir Akademi, tiyatro ve performans alanında seminer, söyleşi, gösteri ve atölyeler düzenliyor. Cihangir Akademi, Şule Ateş’in küratörlüğünde laboratuvar çalışmalarının yapıldığı ve sonuçlarının paylaşıldığı bir üretim ve gösterim alanı olmayı hedefliyor.

Bu hedefe yönelik olarak tasarlan ilk laboratuvar projesi ise CihangirAkademiLAB: Hikayeciler başlığı ile Şubat ayı sonunda başlayacak. Hikâyeciler, hikâye anlatıcılığı ile gösteri sanatları arasındaki ilişkiye ve ‘’oyuncu – anlatıcı’’nın günümüzdeki varoluşuna odaklanan bir proje. Ezel Akay, Nazlı Çevik Azazi, Tiyatro BeReZe (Erkan Uyanıksoy, Elif Temuçin, Firuze Engin), Güray Dinçol, Ayşe Senem Donatan, Özlem Hemiş, Abidin Parıltı ve Zerrin Yanıkkaya’nın yürütücülüğünde, uygulamalı ve kuramsal atölyelerden oluşan eğitim programı, anlatı sanatına ilişkin geniş bir çerçevede bilgi aktarmayı hedefliyor.

4 ay sürecek program grup çalışmalarının yanı sıra, katılımcı / oyuncularla bire bir çalışmayı ve ‘reji’ sürecini de içeriyor. Sanat yönetmenliğini Şule Ateş’in yaptığı projenin eğitim aşaması tamamlandığında ise  hazırlanan ‘anlatı performansları’, Cihangir Akademi’nin #anlatı programı kapsamında sergilenecek.