kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Çıldır’da yeni bir festival: Kardan Perde Film Festivali

3 Mart 2022

Film Yönetmenleri Derneği tarafından Ardahan Belediyesi, Çıldır Belediyesi ve SERKA‘nın lojistik katkıları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT‘nin destekleriyle bu yıl ilk kez Kars ve Ardahan illerinin sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü’nde 3 – 7 Mart 2022 tarihleri arasında Kardan Perde Film Festivali düzenleniyor.

Bölge halkının katılımının yanında geleneksel kültür etkinlikleri ile zenginleştirilerek her akşam bir gala şeklinde devam edecek festivalin ilki olması nedeniyle program için, Çıldır, Ardahan ve Kars bölgelerinde çekilmiş filmlerden bir seçki yapıldı. Festival önümüzdeki yıllarda ise uluslararası katılımların da olacağı ödüllü bir festival olarak düzenlenecek.

Çıldır Gölü üzerinde ve Ardahan merkezinde kurulan iki kar perdede dönüşümlü olarak her akşam bir gösterimin yapılacağı festivalin açılışı, 3 Mart 2022 tarihinde Çıldır Gölü’nde kardan perde üzerinde merhum sanatçı Tuncel Kurtiz’in başrolünde olduğu İnat Hikayeleri filminin gösterimi ile başlayacak.

Reis Çelik’in İnat Hikayeleri, Zeki Demirkubuz’un Kader, Murat Saraçoğlu’nun Deli Deli Olma, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Atalay Taşdiken’in Kar Kırmızı, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var, Mustafa Karadeniz’in Çınar ve Ankara Sinema Derneği Yönetmenleri’nin Kars Hikayeleri isimli filmlerinin gösterimi yapılacak.

Gündüz seanslarında ise; Çıldır ve Ardahan’da kapalı salonlarda belgesel gösterimleri ve söyleşiler yapılacak. Yönetmen ve oyuncularının katılımıyla gerçekleştirilecek olan kar perde gösterimleri yanında, göl üstünde kısa yürüyüş maratonu, Şeytan Kalesi yolculuğu ve Aşıklar Gecesi gibi yan etkinlikler de gerçekleştirilerek yöre kültürünün bilinirliğini arttırmak ve bölgesel kültür zenginliklerinin tanıtımına katkı sağlamak amaçlanıyor.