Çiler İlhan 14-16 Mayıs’ta Fransa’nın en prestijli edebiyat festivali Étonnants Voyageurs’de

13 Mayıs 2016
Hâlen Condé Nast Traveller Türkiye dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak görevini sürdüren Çiler İlhan, dünyanın en prestijli edebiyat festivallerinden biri olan Étonnants Voyageurs‘a davet edildi. Fransa’nın Bretanya bölgesinde düzenlenen festival, bu yıl 14-16 Mayıs tarihleri arasında 27. kez düzenlenecek.
Her yıl tarihi Saint-Malo kasabasında dünyanın dört bir yanından yazarlara ev sahipliği yapan Étonnants Voyageurs, bu yıl da Tarık Ali’den Jean-Claude Carrière’ye 41 ülkeden 250’nin üstünde yazar ve sanatçıyı söyleşi, sergi ve belgesellerle dolu bir programda ağırlayacak. Bu yılın dikkat çeken temaları ise “Avrupa Fikri”, “Almanya, Bilinmeyen”, “Fransa, Nedir” ve “Türkiye’nin Yeni Sesi”.

İlhan’ın 2011’de Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü kazanan kitabı Sürgün, Nisan 2016’da Galaade Éditions tarafından Fransızca olarak basıldı. Arapça, Hintçe, İtalyanca, İngilizce, Urduca, Fransızca da dahil 13 dilde basılan Sürgün’ün uluslararası edisyonlarının sayısı 2017 sonuna dek 20’yi bulmuş olacak.

Çiler İlhan bugüne dek Copenhagen Interlit (Danimarka), Festival della Letteratura Mediterranea (İtalya), Euro Stars (İngiltere) ve İTEF (Türkiye) dahil olmak üzere pek çok uluslararası etkinlik ve festivale katıldı.

Sürgün; Rüya Tacirleri Odası isimli bir öykü kitabı da bulunan yazarın ikinci kitabı.
Aralarında City-Pick Istanbul, Écrivains de Turquie Sur les rives du soleil, İpekli Mendil ve PEN Türkiye ve Norveç ortak projesi Canımı Yakma! kitaplarının olduğu 13 ulusal ve uluslararası antolojide öykü ve yazıları bulunan İlhan’ın üçüncü kitabı bu yıl sonu okurlarla buluşacak. Bir yandan romanı üstünde çalışan İlhan, aynı zamanda Condé Nast Traveller Türkiye dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak görevini sürdürüyor.