Çiler İlhan Mountain Echoes Edebiyat Festivali’nde

25 Ağustos 2016

Bu yıl 26 – 28 Ağustos 2016 tarihleri arasında Bhutan’da 7.‘si gerçekleşecek edebiyat, sanat, kültür ve müzik odaklı Mountain Echoes Edebiyat Festivali’nin programı açıklandı. Festivale bu yıl Türkiye’den de Çiler İlhan katılıyor. İlhan, I for Identity (Kimliğin “K”si) bölümünde Anjum Hasan, Mridula Koshy ve Sonam Wangmo Jhalani ile birlikte “bildiğin konu hakkında yaz” sözünü, ve yazılarında kişisel deneyimlerine nasıl yer verdiklerini anlatacak.

Hâlen Condé Nast Traveller Türkiye dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak görevini sürdüren Çiler İlhan, geçtiğimiz Mayıs ayında da dünyanın en prestijli edebiyat festivallerinden biri olan Étonnants Voyageurs‘a davet edilmişti.

Üç gün boyunca sürecek olan festival, Bhutan’ın başkenti Thimpu’nun yeşil ve eşsiz Himalayalar manzarası eşliğinde düzenlenecek. Jaypee Group, bir India-Bhutan Vakfı girişimi olan, Siyahi partnerliğinde gerçekleşen ve Rajasthan Hükümeti Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen festival, Hindistan ve Bhutan’a ait sanat müzik ve edebiyat ve yeni medyanın bir araya gelmesine, tartışma ortamlarına ve kültürel değişime olanak tanıyor. Bölgenin eşsiz coğrafyası ve programı, Mountain Echoes festivalini uluslararası edebiyat etkinlikleri takviminde önemli bir noktaya taşıyor.

Sürdürülebilir demokrasi ve ekolojiyi koruma alanında gösterdiği çalışmalarla ön plana çıkan bir ülkede gerçekleşen Mountain Echoes, The Great Derangement: Climate Change and the Unthinkable (Büyük Karmaşa: İklim Değişikliği ve Akıl Almaz Etkileri) kitabının Hindistanlı yazarı Amitav Ghosh’un sunumuyla ve Bhutan Kraliyeti, Hindistan Büyükelçisi Jaideep Sarkar’ın katılımıyla iklim değişikliğini ele alan bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, festival programında kadın hakları, seyahat yazıları, aşk ve ilişkiler üzerine konuşmalar da yer alıyor.