kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cocoon’da yeni sergi: “Hareket Eden Anılar”

1 Haziran 2021

Fişekhane bünyesinde yer alan sanat alanı Cocoon, 27 Mayıs – 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) ve Borusan Contemporary işbirliğinde düzenlenen “Hareket Eden Anılar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Contemporary Istanbul Vakfı Sanat Direktörü Ayça Okay üstleniyor.

Sergide yer alan sanatçılar Olaf Otto Becker, Laurent Bolognini, Boomoon, Edward Burtynsky, Daniel Canogar, U Ram Choe, Reinhard Görner, Christa Sommerer & Laurent Mignonneau, François Morellet, Iván Navarro, Alan Rath, Daniel Rozin,  teamLab, Frank Thiel ve Michael Wolf.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 16 esere yer veren sergi, teknolojinin sanat üzerindeki etkisinin giderek arttığı bir çağı, İstanbul gibi metropollerin yaşam deneyimi üzerinden anlatıyor. Çok katmanlı kentlerin barındırdığı duygular, hatıralar, sosyokültürel geçmiş, doğanın kentsel dokuyla uyumu gibi konular üzerinde düşündüren sergide yer alan güncel sanat eserleri Fişekhane’nin tarihi dokusu ve mimarisi ile bütünlük kuruyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan fotoğraf ve yeni medya eserler arasından derlenen sergi, güncel sanatın malzemelerinden biri hâline gelen teknolojinin gelişim yolculuğuna tanıklık ediyor. Yükselen katlar arasında kalan tarihi Fişekhane yapısının modüllerinin sergideki hareketli imgelere uyumundan hareketle, kent sakinlerinin karakteri, sosyokültürel birikimi, psikolojisi ve bulundukları coğrafyaya göre şekillenen ortak yaşam alanlarına değiniliyor.