kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Çocukların Mimarlığı Seferihisar Yaz Kampı’nda

15 Mart 2019

İsveç Enstitüsü’nün girişimi ve UN Habitat, Block by Block & Seferihisar Belediyesi’nin iş birliği ile Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin 12-15 yaş arası 25 üyesi, 16-17 Mart 2019 tarihlerinde Minecraft bilgisayar oyununu İzmir Seferihisar’daki çocuk yaz kampını tasarlamak için kullanacak.

UN-Habitat Block by Block, kentlilerin, kentleşme projelerine doğrudan katılımını sağlayan bir vakıf. Genellikle kamusal projelerde sözü olmayan mahallelileri aktif bir şekilde süreçlere dahil etmek için güçlü bir görselleştirme ve iş birliği aracı olarak kullandıkları Minecraft bilgisayar oyunu metodolojilerinin temelini oluşturuyor.

Atölyenin ana paydaşları İzmir Seferihisar Belediyesi, UN-Habitat Block by Block Vakfı, İsveç Enstitüsü ve Herkes İçin Mimarlık Derneği. Seferihisar Belediyesi uluslararası Cittaslow (Yavaş Kentler) ağına Türkiye’den kabul edilen ilk belediye olarak, Türkiye ve yurtdışında kurduğu tohum bankasıyla, yerel kooperatiflerle, çocuklara ve kadınlara odaklanan projelerle ve yenilikçi teknolojileri tarım ve kent yönetiminde kullanmasıyla tanınıyor.

Stockholm’den Equator Architects, İstanbul’dan DDRLP, ŞANALarch, Emre Senan Tasarım Vakfı ve Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin üyeleri ile İzmir’de çalışmalarını sürdüren mimarlar ve akademisyenler iki günlük atölye çalışmasına katılıp, çocuk, kamusal alan, katılım ve mimari tasarıma dair tartışmaları zenginleştirecekler.

Çocuklar tarafından üretilen tasarım fikirleri, atölye sonunda konuklar tarafından tartışılacak. Takip eden aylarda, Herkes İçin Mimarlık Derneği ve Cut-Paper üyeleri, mimar Evren Başbuğ ve Seferihisar Belediyesi’nden temsilcilerin danışmanlığında bu fikirleri mimari projelere tercüme edecek. Çocuk Yaz Kampı’nın inşaatının 2019 yazından önce başlaması hedefleniyor.

İsveç Enstitüsü sayesinde hayata geçen iş birliği, Dr. Mimar H. Cenk Dereli’nin küratörlüğünde ve Herkes İçin Mimarlık Derneği ile Cut-Paper, İzmr Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrenci tasarım klübü’nün katkısıyla gerçekleşiyor.

Bu proje İsveç Enstitüsü, Un-Habitat, Block by Block ve Seferihisar Çocuk Belediyesi iş birliğidir. İsveç ve Türkiye’den paydaşlar arasında uzun vadeli karşılıklı yaratıcı değişimi amaçlayan “Equal Spaces” programının parçasıdır.