kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Collective Çukurcuma “Bilgelik Evi” ile Berlin’de

1 Mayıs 2017

Collective Çukurcuma sanat inisiyatifi kürasyonu ile, 30 farklı sanatçının işlerinin sergileneceği “Bilgelik Evi” / “House of Wisdom” adlı grup sergisi, 30 Nisan – 4 Haziran tarihleri arasında Berlin‘de bulunan Dzialdov adlı bir proje mekanında yer alacak.

Sergi, 8. yüzyılın başlarında Bağdat şehrinde farklı coğrafyalardan toplanmış, çeşitli dillerde felsefe, sanat, bilim ve tarih alanlarında yazılmış binlerce kitabın bulunduğu bir kütüphane olarak kurulmuş olan ve her gün çatısı altında Arapça, Farsça, Latince, Grekçe ve İbranice’den dönemin en önemli felsefe ve bilim kitaplarının çevrilmiş olduğu “Bilgelik Evi”ne atıfta bulunuyor. “Sansür”, “bilgi manipülasyonu”, “kütüphane ve kitaplıkların tahribatı”, “bilgiye erişim ve paylaşım yolları”, “tarihin yeniden yazımı” gibi günümüzün çok temel konuları üzerinden yola çıkarak aslında araştırma, tartışma, paylaşma alanı olarak bir kütüphane inşa ediyor.

Ayrıca açılış gecesi, 1900’lü yıllardan kalma Stadt – Bibliothek Else-Ury Kütüphanesi‘nin 2.Dünya Savaşı’nda tahrip edilmiş olan binasına bakan avlusunda Ekin Bernay‘ın bir performansı gerçekleşecek.

Sergide çalışmaları yer alacak sanatçılar Mohamed Abdelkarim, Burak Arıkan, Mahmood Bakhshi, Yael Bartana, Mehtap Baydu, Kürşat Bayhan, Ekin Bernay, Burçak Bingöl, Nicky Broekhuysen, Hera Büyüktaşçıyan, İstanbul Queer Art Collective, Cansu Çakar, Ramesch Daha, Işıl Eğrikavuk, Didem Erk, Viron Erol Vert, Deniz Gül, Beril Gür, Lawrence Abu Hamdan, Ali Kazma, Yazan Khalili, Göksu Kunak, Mona R. Kriegler, Fehras Publishing Practises, Elham Rokni, Natascha Sadr Haghighian & Ashkan Sepahvand, Sümer Sayın, Erinç Seymen, Bahia Shehab, Walid Siti, Ali Taptık, Erdem Taşdelen, Özge Topçu, Ali Yass, Eşref Yıldırım, Ala Younis.