kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Contemporary Istanbul 2017’de Eylül ayında

7 Kasım 2016

Bu yıl 3 – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında 11.‘si gerçekleşen Contemporary Istanbul, önümüzdeki yıl Eylül ayında gerçekleşeceğini açıkladı. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, fuar önümüzdeki yıl 16 Eylül – 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 15. İstanbul Bienali‘ne paralel olarak düzenlenecek.

Bu noktada, Nisan ayında 2016 edisyonunu ertelediği duyurulan ArtInternational‘in ise 2017 yılında ve Eylül ayında düzenlenip düzenlenmeyeceği ise belirsiz.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin açıklaması:

Sevgili Dostumuz,

Size, gerek ülkemizi ve gerekse de uluslararası sanatseverleri ve profesyonelleri yakından ilgilendiren bir kararı paylaşmak amacı ile yazıyoruz. Bildiğiniz gibi Contemporary Istanbul her yıl Kasım ayında gerçekleşiyor. Bu, 11 yıldır sürdürdüğümüz bir gelenek. Ve bu gelenek bizi dünyada kendi ölçeğimizdeki fuarlar içinde sahip olduğumuz seçkin yere oturtan önemli faktörlerden biri. Bu gerçeğin bilincindeyiz. Öte yandan bilincinde olduğumuz başka gerçekler de var. Bunların başında Türkiye’nin ve dünyanın en önemli kentlerinden biri olan İstanbul’un konumu geliyor.

İstanbul sadece sanat alanında değil, başta finans olmak üzere diğer alanlarda da çok önemli bir merkez. O’nun daha da gelişmesine, güçlenmesine hep birlikte katkıda bulunmak zorundayız. Bu bakımdan İstanbul’u uluslararası sanat dünyasının gücü daha da artmış bir merkezine dönüştürmek için bu alanda çalışan ve gene uluslararası saygınlığı ve tanınırlığı olan diğer etkinlikler ve girişimlerle işbirliği yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu kurumların başında İstanbul Bienali geliyor.

Bienal gelecek yıl Eylül ayında gerçekleşecek. Bienal’imizi oluşturan İKSV’nin değerli yöneticileriyle görüşmelerimiz sonucunda, Contemporary Istanbul’un gelecek yılki edisyonunu Eylül ayına almaya karar verdik. Contemporary Istanbul’u Bienal’in başlangıcından hemen önceki günlerde gerçekleştirmenin İstanbul’un tüm dünyadan hak etiği ilgiyi alması yönünden önemini göz önünde bulundurarak, İstanbul’umuz ve etkinliklerimizin çok daha kuvvetli ses çıkarmalarını hedefleyerek, her yönü ile düşünerek karar verdik. İKSV’nin bu yaklaşımımıza gösterdiği anlayış ve ortak görüşüne bir kere daha içtenlikle teşekkür ederiz. Böylece daha geniş ve güçlü bir enerji odağı oluşturarak uluslararası basının, koleksiyonerlerin ilgisini daha yoğun bir şekilde çekeceğimize inanıyoruz. Bundan eminiz.

Gelecek yılki planlamamız sadece bununla da sınırlı değil. Yalnızca CI-Bienal işbirliği ile kalmayacağız. Yaptığımız görüşmelerden sonra Eylül ayının o haftasını İstanbul Sanat Haftası olarak değerlendirmenin önemi konusunda da mutabık kaldık. Bütün galerilerin, müzelerin, girişimlerin, kurumların katılacağı bu haftanın, İstanbul’u sanat alanında ne kadar güçlendireceği açıktır. Bu konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de görüşeceğiz. İstanbul’un konumunu ve sanatsal zenginliklerini dünyaya tanıtmak, anlatmak ve herkesin çok önceden haberdar olması yönünden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir rolü ve sorumluluğu olduğu inancındayız.

Aynı zamanda hedefimiz, gelecek yıldan başlayarak ilerleyen yıllarda büyüyen, çok kuvvetli bir turizm hareketini de başarmaktır. Böylece olanakları, fırsatları, etkinliği çok artmış bir İstanbul oluşturacağız ve bu hepimizin işbirliği ile gerçekleşecek. Bu vesileyle birkaç gün içinde başlayacak ve çok hareketli, verimli geçeceğine inandığımız Contemporary Istanbul günlerinde herkese başarılar, iyilikler dileriz.

Saygı ve sevgilerimizle,

Ali Güreli