kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Contemporary Istanbul ve Tabanlıoğlu Mimarlık’tan yeni işbirliği

28 Şubat 2017

Bu yıl 12.’si gerçekleşecek çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu yıldan başlayarak Tabanlıoğlu Mimarlık ile işbirliği anlaşmasına vardığını duyurdu. Bu işbirliği ile sanat fuarının mimarlık adına güçlü bir mesajı olması hedefleniyor ve Tabanlıoğlu tasarımlarının fuarın iç ve dış mekân tasarımı üzerinde de etkisi olacak. Ayrıca Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanacak VIP Lounge yerli ve yabancı sanatseverleri ve koleksiyonerleri ağırlayacak.

Tabanlıoğlu Mimarlık, 1950’lere dayanan bir aile geleneğinin devamı olan ödüllü bir mimarlık firması. Dr. Hayati Tabanlıoğlu’nun varisi Murat Tabanlıoğlu tarafından 1990 yılında kuruldu ve 1995 yılında Melkan Gürsel firmaya ortak olarak katıldı. Çoğunlukla Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT ülkelerinde 200’e yakın mimar ile İstanbul, New York, Londra, Dubai ve Doha’daki ofisleriyle faaliyet gösteren Tabanlıoğlu Mimarlık’ın portfolyosu şehir planlamasından iç mekân tasarımına, Astana Tren İstasyonu’ndan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin yenilenmesine kadar pek çok farklı bina tür ve boyutunda projeleri içermektedir.
AKM ve İstanbul Modern’in de mimari projelerini gerçekleştiren ekip, 2014 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu ve MAS müzesindeki “Port City Talks: Istanbul Antwerp” gibi sergilerin küratörlüklerini de yapmıştır. Tabanlıoğlu, enstalasyonlar ve sanatçılarla ortak performanslar da sergilemektedir.