kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Contemporary Istanbul’un 11. edisyonu başladı

3 Kasım 2016

Bu yıl 11. edisyonu, Akbank sponsorluğunda 3 – 6 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Contemporary Istanbul kapılarını açtı. Fuar bu yıl, 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçı 1500’ü aşkın esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu yıl fuarın yeni bölümü CI Design kapsamında 32 tasarımcıyı ve Plugin bölümünde 18 yeni medya sanatçısını ağırlıyor.

Contemporary Istanbul bu yıl bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümünde Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturuyor. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçtiği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler’in küratörlüğünde sergileniyor. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açıyor. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlıyor.

Contemporary Istanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden CI Design, bu yıl 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali ile eşzamanlı olarak fuarda yerini aldı.

Fuarda bu yıl Türkiye’nin ilk melek yatırım organizasyonlarından GBA (Galata Business Angels), teknolojiyi kullanarak kurulan sanat girişimlerine fuarda kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak destek oluyor. Galata Business Angels, sanat ile dijitali birleştiren İyisahne, Decol, Iconic, Art50, kültür.limited, Sanatatak, Sanatonline, Dark Town Pictures ve Limart Online gibi girişimlere ev sahipliği yapacak bir sergileme gerçekleştiriyor.