kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Createquity sanat araştırmalarını ödüllendiriyor

4 Temmuz 2017

Createquity, bu yıl ilkini düzenlediği Createquity Arts Research Prize ile dergi makalesi, beyaz kitaplar, hükümet raporları ve diğer içeriklerden oluşan 516 makale arasından kazananı seçiyor. Ödülün kazananı önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Kurum, her yıl sanat katılımlarından erişim ve eşitlik konularına uzanan başlıklarda, sanattaki kritik konularda tonlarca araştırma yapıyor. Sanat araştırması masraflı bir alan ve Createquity bunu yansıtmak için nitelik kapsamına ihtiyaç duyuyor. Fakat Createquity Arts Research Prize kapsamında düşünüldüğünde, yayınların birkaç kritere sahip olması gerekiyor. Biçimsel düzeyde; yayınların 2016 yılında yayımlanmış, İngilizce dilinde yazılmış ve kamunun erişimine açık olması gerekiyor. İçerik açısından; ya ilk olarak sanata odaklı ya da sanat takipçileri düşünülerek yazılmış olması gerekiyor.

Createquity ekibi, ödül için adayları birtakım kaynaklar aracılığıyla buldu. Aday araştırmalarına, her ay takip edilen 200’den fazla blogtan, haber bülteninden ve sosyal medya yayınlarından alınan “New Research of Note” bölümünü içeren Newsroom makaleleri ile başlayan ekip, Birleşik Krallık‘tan CultureCase’in ve Kanada‘dan Arts Research Monitor’ın dahil olduğu birçok kaynağı taradı. Adaylık için açık çağrı düzenleyen ekip, okuyucularından 18 nitelikli öneri aldı ancak içeriğin büyük çoğunluğu akademik dergilerden oluştu.