kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Creative Business Cup İstanbul başlıyor

29 Mart 2021

Dünyanın en köklü yaratıcı işletme ağı, Danimarka merkezli Creative Business Network tarafından her yıl düzenlenen yaratıcı işletme yarışması Creative Business Cup, yaratıcı ekonomi ağı FUTURATE ev sahipliğinde İstanbul’da da düzenlenmeye başlıyor.

Üretiminin merkezinde yaratıcı faaliyet, araç ve yöntemler olan, İstanbul’da kayıtlı yaratıcı işletmeleri Creative Business Cup İstanbul‘a katılmaya ve FUTURATE yaratıcı ekonomi ağı’nın bir parçası olmaya davet ediliyor. Son başvuru tarihi 9 Nisan 2021.

Yaratıcı ekonomi bugüne kadar diğer alanların gölgesinde kalmış, değeri, önemi ve etkisi tam olarak ortaya konulmamış bir sektör. CBC, Türkiye yaratıcı ekonomisinin başkenti olan İstanbul’un bu küresel platformda yer alabilmesi ve Türkiye’nin yaratıcı girişimcilik ve ekonomisinin ilham ve cesaret verici örneklerinin kendilerini gösterebilmesi için önemli bir fırsat.

Yaratıcı ekonomi, BM kaynaklarına göre, küresel gayri safi hasılanın %3’ünden fazlasını kapsıyor. 2010 verilerine göre, bu oran Birleşik Krallık’ta %6.2, Fransa’da %4.9 ve Almanya’da ise %4.2’ye denk geliyor. Hatta, Yaratıcı Endüstriler Bakanı Caroline Dinenage’in belirttiğine göre, bu ekonomi sadece Birleşik Krallık ekonomisinde, 112 milyar sterlini aşan hacmiyle, Fen Bilimleri, Havacılık ve Otomotiv sektörünün toplamından daha büyük yer teşkil ediyor. 

Türkiye’nin 2015 yılında yaratıcı ürün ticaretinde 5 milyar Dolar ile dünya genelinde en yüksek dış ticaret fazlası veren 4. ülke olmasını sağlayan yaratıcı üretimin ana ev sahibi olan İstanbul’da yaratıcı sektörlerde elde edilen kayıtlı ciro, Türkiye’de yaratıcı sektörlerde elde edilen cironun %70,5’idir. Bu yaratıcı üretimin ve ekonomik katkının merkezi olarak gösterebileceğimiz İstanbul, kayıtlı yaratıcı profesyonellerin %56,8’ine, tasarım profesyonellerinin %47’ine ev sahipliği yapıyor. 

Creative Business Cup İstanbul (CBCİstanbul), yerel yaratıcı ekonominin gücüne dikkat çekmeyi hedefleyen bir yaratıcı işletme yarışması. Amacı, İstanbul şehir sınırları içinde yer alan, görsel tasarımdan ürün tasarımına, yeni medyadan sosyal faydaya, merkezinde yaratıcılık olan farklı disiplinlerden yaratıcı girişimleri, küçük-orta ölçekli işletmeleri haritalamak ve yaratıcı ekonominin görünürlüğünü artırmak.

CBCİstanbul çerçevesinde, açık çağrıya başvuran yaratıcı işletmeler arasından seçilecek 10 işletmenin özel eğitimler ve soru-cevap buluşmaları sonrası yaratıcı işlerini, girişimcilik ekosisteminden iş dünyasına, yaratıcı endüstrilerden akademiye uzanan çok disiplinli bir jüriye anlatarak yarışacakları çevrimiçi bir etkinlik gerçekleşecek.

Türkiye’deki yaratıcı ekonominin kalbi olan İstanbul’da düzenlenecek bu yarışmanın kazananları, İzmir Ekonomi Üniversitesi İEÜ_KREA tarafından düzenlenen Türkiye finallerinde yarışacak. Ülke şampiyonu, Kopenhag’da gerçekleşecek dünya finallerine Türkiye’yi temsilen katılma hakkı kazanacak.