kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CRR’de yeni program: “Girişte Solda: Müzik Sohbetleri”

17 Şubat 2022

Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), 19 Şubat 2022 tarihinden itibaren müzikolog Ersin Antep’in hazırlayıp yönettiği  “Girişte Solda: Müzik Sohbetleri” isimli yeni bir program başlatıyor.

Söyleşilerde; müziğe dair konular, alanlarının uzmanı olan konuklarla ele alınacak. CRR’de girişte soldaki fuaye alanında gerçekleşecek sohbetlerde; sosyoloji, tarih, psikoloji, sanat ve felsefe başta olmak üzere, müziğe dair alanlardan katılımcılarla farklı meslek gruplarından temsilciler buluşacak.

“Girişte Solda: Müzik Sohbetleri” adını, CRR’de söyleşilerin gerçekleşeceği konumdan alıyor. CRR’de girişte solda yer alan fuaye alanında yapılacak sohbetlerde; bir kültür aracı olan müziğin üretimi, etkilendiği süreçler, seslendiriciler, toplumsal koşullar, ses iletim ortamları, dijital araçlar gibi konular, söyleşiler çerçevesinde tartışılacak.

Müzik ve müzisyenlerin güncel sorunları, besteci ve müzikologların çalışmaları gibi konular yanında, müziğin üretiminden paylaşım ortamlarına, geçmişle ve kültürle bağlantılı olarak müziğin günümüzdeki durumuna değin konular, çözüm önerileriyle birlikte ve geniş kapsamlı bir içerikle sunulacak.

Program, 19 Şubat günü saat 16:00’da psikolog ve yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen ile başlayacak. “Müzikte Psikoloji, Psikolojide Müzik” başlığı ile gerçekleşecek bu ilk sohbette; müziğin içindeki gizli psikolojik ögeler ve psikolojide müziğin etkileri konuşulacak. Konuya dair müzikal örnekler, genç piyanist İrem Yalçıner’in seslendireceği eserler ile söyleşide yer bulacak.