kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Çukurcuma Hamamı’nda “Anâsır-ı Erbaa”

11 Mayıs 2018

Simbart‘ın ikinci projesi,  13 Mayıs Pazar günü Mehmet Öğüt’ün “Anâsır-ı Erbaa” isimli tek günlük sergisiyle gerçekleşiyor.  Çukurcuma Hamam’ında düzenlenecek sergi, Mehmet Öğüt’ün çalışmalarının tüm parçalarıyla yaşam döngüsünün
sorunsallaştırılmasından hareket ediyor.

Üretimlerinde kullanılan kibritlerin kağıt üzerinde bıraktıkları izler, her bir uygulamada farklılaşıyor; birbirinin aynı gibi görülen izler olsa da, her birinin bu ayrıcalıklığı, bir insanın yaşamı gibi, doğum ve ölüm dengesini içermekte ve bu daimi dönüşümü işaret eden bir anın gösterilmesiyle sonuçlanıyor.

Anâsır-ı Erbaa, Dünyanın temel öz’leri bağlamında ateş, su, hava ve toprağı ve tüm bu unsurların ilişkilerini ve karmaşıklığını tanımlamak için kullanılan bir terim. Mısır, Babil, Japon, Tibet, Hint ve Çin kültürlerine ve oradan antik Yunan ve Roma’ya uzanan bir coğrafi genişlikte, kısmi farklılıklar olsa da aynı terimle karşılaşmak mümkün.