kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’ndan dördüncü açık çağrı

8 Şubat 2022

Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, dördüncü açık çağrısını Sanatsal Üretim Fonu için yaptı.

Görsel sanatlar alanında kariyerinin başındaki sanatçılara açık olan Sanatsal Üretim Fonu kapsamında, desteklenen başvuru sahiplerine, proje fikirlerini gerçekleştirirken çalışmalarına destek olacak mentorlar eşlik edecek. Program, Ankara, İstanbul ve İzmir’in ötesinde geniş bir coğrafyada sanatçıları odağına alıyor. Son başvuru tarihi 18 Şubat 2022.

Görsel sanatlar alanında kariyerinin başındaki sanatçılara açık olan Sanatsal Üretim Fonu yararlanıcılarına, kültür-sanat alanından ve akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. Böylece, Sanatsal Üretim Fonu’yla desteklenen sanatçılara deneyim paylaşımıyla birlikte, yeni eserler üretme olanağı sağlanması, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan yaratılması hedefleniyor. Sanatsal Üretim Fonu, sadece Türkiye’de yerleşik sanatçıların başvurusuna uygun. Bu açık çağrı sonucunda desteklenecek toplam 15 sanatsal üretimin en az 10 tanesi, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki diğer şehirlerden yapılan başvurular arasından seçilecek.

25 – 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların ve beraber proje üretecek sanatçılardan oluşan grupların başvurularına açık olan Sanatsal Üretim Fonu, her proje için maksimum 3.000 avroya kadar destek sağlıyor. Sanatsal Üretim Fonu 2022-2024 yılları arasında toplam üç açık çağrı ile 45 sanat projesini destekleyecek. Her açık çağrı döneminde Türkiye’de yerleşik 15 sanatçının ya da sanatçı grubunun projesini destekleyecek olan programa ortak başvuru yapılabiliyor. Başvuranların, görsel sanat alanında en az 2 yıllık faaliyet geçmişlerini paylaşmaları gerekiyor. Başvurular, görsel sanatlar alanı içinden resim, çizim, baskı teknikleri, heykel, seramik, fotoğraf, ses, video ve yerleştirme mecralarında bir projeyle veya bu mecralardan birkaçını içeren disiplinlerarası bir işe yönelik olarak gerçekleştirilebiliyor.