kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Daire Sanat’ta Can Mocan’ın Tuhaf Kara Elkitabı sergisi

2 Şubat 2018

Daire Sanat3 Şubat – 10 Mart 2018 tarihleri arasında Can Mocanın Tuhaf Kara Elkitabı adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tuhaf Kara Elkitabı, insanın, gündelik hayatta ilişki içinde olduğu nesneler ve eylemler eşliğinde gizlenme ve göz yumma kavramları çerçevesinde varoluşunu yeniden düşünme önerisi ile oluşan fotoğrafları bir araya getiriyor. Can Mocan’ın oldukça sıradan eylemleri çok tanıdık nesneler ile kurguladığı siyah beyaz
fotoğraflar izleyiciyi günümüz gerçekliğinin tuhaf yönleri ile yüzleştiriyor.

Sanatçı hayatın rutinleri ve kısır döngüleri içerisinde izleyiciyi galeri mekânı içinde gezdirirken tıpkı gerçek hayatta da olabildiği gibi ansızın ortaya çıkan beklenmedik tehdit unsurları ile karşı karşıya bırakıyor. Geleceği hakkında kaygılar barındıran insan tabiatının kendi kendini teskin edebilmesi için içgüdüsel olarak
oluşturduğu yaşam kılavuzlarına fotoğrafları yoluyla işaret eden sanatçı, böylelikle izleyiciyi, sergi mekânının duvarlarında her bireyin kendine özgü geliştirdiği kurallar elkitabının sayfalarında dolaştırıyor.