kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Daire’nin İstanbul Konuk Sanatçı Programı, İnci Eviner’in yürütücülüğünde gerçekleşti

28 Ekim 2019

İzmir merkezli K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü daire Konuk Sanatçı Programı kapsamında, 15 – 22 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul’daki Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda bir konuk sanatçı programı düzenlendi.

Programın yürütücülüğünü, Türkiye’de güncel sanatın en önemli isimlerinden olan ve dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’nin Türkiye Pavyonu’nda bu yıl eserleri sergilenen sanatçı İnci Eviner üstlendi.

Daha önce yapılan açık çağrı sonucunda belirlenen sanatçılar Ahmet Mansuroğlu, Buse Mutan, Umut Azad Akkel ve Zekiye Buğurcu, programın katılımcıları oldular. Programa İstanbul dışındaki farklı illerden katılan konuk sanatçıların her biri, program süresince Eviner’in yol göstericiliğinde, İstanbul’a ve Hasköy Yün İplik Fabrikası’na özel çalışmalar ürettiler. Şehirle etkileşimde bulunan, 16. İstanbul Bienali’ni de ziyaret eden katılımcı sanatçılar, izlenimlerini ve deneyimlerini Eviner’le birlikte değerlendirdiler. İstanbul’dan sanatçılar Gonca Gümüşayak ve Sevgi Aka da programa katkıda bulunurlarken, Merey Şenocak ses tasarımını üstlendi.

Farklı disiplinlerden sanatçıları aynı çatı altında bir araya getiren daire Konuk Sanatçı Programı’yla tarihi fabrika atölyeye dönüşmüş oldu. Programın son günü olan 22 Ekim’de düzenlenen “açık atölye” etkinliğinde, yapılan çalışmalar ve üretim süreci izleyiciyle buluştu.

“Konuk Sanatçı” Programı Aracılığıyla STK’lar ve Kamu Kurumları Arasında Ağ Oluşturmak” başlıklı proje, Türkiye’den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği (İzmir), Troya Kültür Derneği (Çanakkale) ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ve Slovenya’dan SCCA – Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi’nin ortaklığında hayata geçiriliyor. Türkiye’nin 9 ilinde konuk sanatçı programları yürütülmesini kapsayan proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor.