kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Damla Yalçın’ın solo sergisi KRANK Art Gallery’de

16 Ocak 2019

KRANK Art Gallery, 9 Ocak – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında Damla Yalçın’ın “Hatırlanamaz Olanın Hafızası” başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi; sanatçının çocukluk evinin büyülü kozmozu ile düşsel mekanları bir araya getirerek işlediği kasnakları sergileniyor.

Damla Yalçın bu sergide iç mekânın içsel değeri üzerine yapılan fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini sunuyor. Kişisel belleğine yine kendi hikayesine dayanan nakış yoluyla ışık tutuyor.

Eve dair hayallere hafıza ile hayalin dayanışmasını bozmamaya özen göstererek yaklaşan sanatçı, mekanlarının poetik temeline anılardan çok şiirsel imgeleri ile dokunuyor. Mekanlarına duygusal birikimlerin cisimleşmiş hali olan nesneler yerleştiriyor.

Eski fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu imgelerinin içerisine kendini yerleştiren sanatçı, sonsuzlaşan bekleyişinin  bulunduğu odaları hafıza ve düşlemenin biraraya geldiği temaşa mekanlarına dörüştürüyor.