kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dans ve Performans Yazım Atölyesi Ekim’de

19 Eylül 2016

Türkiye’de dans hakkında yazmayı, izleyici ile sanatçıyı yakınlaştırarak karşılıklı gelişimi destekleyen bir ortam oluşturmayı hedefleyen “Dans Yazım” projesinin 2. etkinliği olan “Dans ve Performans Yazım Atölyesi”, Berna Kurt eğitmenliğinde, 1- 12 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek Dünyada Bir Köşe Festivali kapsamında, 1, 2, 9 ve 16 Ekim tarihlerinde ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği‘nde, derneğin mekan ve tanıtım desteği ile düzenleniyor. 8 kişinin katılacağı atölyeye son başvuru tarihi 20 Eylül 2016. Başvurular dansyazim@gmail.com adresi üzerinden kabul ediliyor.

Dans Yazım Projesi, sanatçıları ve izleyiciyi interaktif bir ortamda bir araya getirme amacıyla ortaya çıktı. Dans performansının ardından sanatçı ve izleyicinin yollarının ayrılması yerine, sanatçının izlenimleri alabilmesi, izleyicinin de aklındaki sorulara yanıt bulabilmesinin karşılıklı bilgi akışını sağlaması ve bu yolla özellikle çağdaş dans alanının gelişimine önemli katkıda bulunulması hedefleniyor. Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek dans yazımı web sitesi ile de dans yazımı ve dans eleştirmenliği eksikliğinin kapatılması hedefleniyor.

Dans ve Performans Yazım Atölyesi, 2008 yılında, Bimeras Kültür Vakfı’nın desteğiyle, ImPulsTanz Uluslararası Dans Festivali kapsamında düzenlenen Critical Endeavour başlıklı dans yazarlığı atölyesine katılmış olan Berna Kurt’un mentörlüğünde gerçekleşiyor.

Dünyada Bir Köşe Festivali kapsamında gerçekleşecek atölyede Türkiye ve Dünya’da dans tarihi, çağdaş dans sahnesinde yaygın eğilimler ve dans yazımı üzerine paylaşılacak teorik bilgilere ek olarak festivalde yer alacak gösterimlerde sanatçı konuşmalarına katılım ve yazı pratiği de yer alacak. Katılımcılar yazılarını Berna Kurt ile de değerlendirme şansına sahip olacaklar.