kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

DasDas’ta yeni sergi: “Parallel Universe”

14 Haziran 2021

DasDas, 11 Haziran 2021 tarihinden itibaren, Zenger küratörlüğünde, Ouchhh‘un işlerinin yer aldığı “Parallel Universe” başlıklı sergiye Paribu sponsorluğunda ev sahipliği yapıyor.

Fiziksel mekânın sınırlarının şeffaflaştığı, çok boyutlu evrenleri yapay zeka ve veri işbirliği ile sarmalayan bir deneyime dönüştüğü sergi, seyirciyi geçmiş ve geleceğin yeniden tanımlandığı bir dünyaya davet ediyor. Sergide, bilim-sanat-teknoloji ekseninde ürettikleri eserleri şu ana kadar 52’den fazla şehir ve ülkede yer alan Ouchhh’un ‘Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi’, ‘Şiirsel Yapay Zeka’, ‘Göbeklitepe Mimari Veri’ ve ‘Osman Hamdi Bey Eserleri’nden oluşan dört farklı eseri yer alıyor.

‘Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi’nde dünyanın en ünlü ressamlarından Van Gogh’un renkleri ve şekilleriyle hafızalara kazınan eserleri yapay zeka ile hayat bulurken ziyaretçiler, usta ressamın eserlerinin içerisinde dolaşabilecek. ‘Şiirsel Yapay Zeka Sergisi’ ise bilim insanlarının makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmaları kullanarak ışık, fizik, uzay ve zaman hakkında yarattıkları bilincin şiirsel kırılımını ziyaretçilerle buluşturacak. Dünyanın en eski verileriyle oluşturulan ve birçok açıdan keşfedilmeye açık Göbeklitepe mimarisini yapay zeka ve sanat anlayışıyla buluşturan ‘Göbekli Tepe Veri Sergisi’nde ise tarih öncesi insanların dini inancını yansıtan figürler, ziyaretçilere yeni bir bakış açısıyla sunulacak. Son olarak ‘Osman Hamdi Bey Eserleri’, Türkiye’de müzeciliğin kurucusu olarak sayılan, Osmanlı’nın en önemli ressam ve arkeologlarından Osman Hamdi Bey’in eserlerini günümüz teknolojisiyle bir araya getiriyor.