kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

DasDas’tan yeni bir müze: X Media Art Museum (XMAM)

28 Ocak 2022

DasDas ve Ouchhh, Paribu’nun desteğiyle Metropol İstanbul’da X Media Art Museum (XMAM) isimli yeni dijital sanat müzesini hayata geçiriyor.

Direktörlüğünü Esra Özkan‘ın üstlendiği müze, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek dijital sanat üretimlerinin değişen yeni anlatım ve sergilenme biçimleriyle izleyicilere yeni deneyimler sunmayı hedefliyor.

Müze, kapsayıcı, interaktif, disiplinlerarası sanat üretimleriyle, seyircisini sanatının bir parçası yapan deneyimleri sergilerken aynı zamanda eğitim, atölye ve üretim çalışmaları da düzenleyecek. Çocuklar için de eğitim programları organize edecek ‘XMAM’, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dâhil etmeyi amaçlıyor. Ölçeği değiştirilmiş bir gerçeklikle sanatseverlere farklı deneyimler sunacak XMAM, tarihteki önemli eserlerle günümüzün sanat pratiğini teknoloji ve bilimle harmanlayarak dijital sanat ve yeni medya üretimlerine yer verecek.

Müzenin ilk sergisi, Ouchhh tarafından hazırlanan ‘Leonardo Da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği’ başlığını taşıyor CERN’den NASA’ya İnsanlık ve Metaverse sergisi 30 Ocak’tan itibaren ziyaretçilere açık olacak. Sergi, sanat tarihinin verileri kullanılarak oluşturuldu. Leonardo Da Vinci’nin çizimleriyle başlayan ve üç boyutlu modellemesi ile devam eden sergide veritabanı olarak sanatçının icatları, makine çizimleri ve eskizleri kullanılıyor. Sanat tarihi verileri ve Leonardo Da Vinci’nin bilgilerinin yapay zekaya öğretilmesiyle elde edilen çıktılar, 15 milyar fırça darbesiyle partikül olarak soyut estetik bir dilde tüm mekânda karşılık buluyor. Aynı zamanda Michelangelo, Raphael ve Boticelli tarafından yapılan sanat tarihinin ünlü başyapıtlarının verileri ve çıktıları da serginin girişinde yer alıyor. Serginin ilk bölümünün müziği Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’ye ait.