kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

David Campany’nin “Rich and Strange” sergisi NOKS’ta

7 Mayıs 2018

NOKS Bağımsız Sanat Alanı, 5 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında ünlü İngiliz yazar, küratör ve sanatçı David Campany‘nin “Rich and Strange” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Zengin ve Tuhaf, fotoğrafların maddeselliği, film yapımcılığı, terkedilmiş arşivler ve bu fotoğrafı çekip zaman içerisinde ismi kaybolmuş fotoğrafçı üzerine bir saygı niteliğinde bir video ve fotoğraf kitabından oluşmaktadır.

İngiliz yazar, küratör ve aynı zamanda bir sanatçı olan David Campany, çoğunlukla fotoğraf alanında işler üretir.

David’in kitapları arasında Bir Avuç Toz (2015), Açık Yol: Fotoğraf ve Amerikan yol gezisi (2014), Walker Evans: Dergi işleri (2014), Benzin (2013), Jeff Wall: Kadınlar için Resim (2010), Fotoğraf ve Sinema (2008) ve Sanat ve Fotoğraf (2003) gibi başlıklar yer almaktadır. Monografi kitapları ve müzeler için iki yüzü aşkın makale kaleme almış olan David; Frieze, Aperture, Source ve Tate dergileri için de yazılar yazmaktadır.

Son dönemde gerçekleştirdiği küratöryel projeler arasında Dönen Dünyanın Durma Noktası: Fotoğraf ve Film Arasında, FoMu Antwerp, 2017; Açık Yol: Fotoğraf ve Amerikan yol gezisi (çeşitli mekanlar, ABD 2016-); Bir Avuç Toz (Le Bal, Paris, 2015; Pratt Institute New York, 2016; the Whitechapel Gallery Londra, 2017; The California Museum of Photography, 2018; ve  Moderna Museet, Stockholm, 2018); Walker Evans: Dergi işleri (çeşitli mekanlar – Fransa, Polonya, Belçika, İtalya, Avustralya ve Yeni Zellanda), Lewis Baltz: Müşterek Nesneler (Le Bal, Paris 2014); Victor Burgin: Mekan Hissi (AmbikaP3 Londra, 2013); Mark Neville: Sözcükler Değil Eylemler (The Photographers’ Gallery Londra, 2013); ve Anonimler: Fotoğraf ve Filmde İsimsiz Amerika (Le Bal Paris, 2010) gibi işler yer almaktadır.

Doktora derecesine sahip olan David, Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde de ders vermektedir. David, yazılarıyla ICP Infinity Ödülü, Kraszna-Krausz Kitap Ödülü, Alice Ödülü, Alman Fotoğraf Kitabı Ödülü [Deutscher Fotobuchpreis] ve Kraliyet Fotoğraf Topluluğu [Royal Photographic Society] ödüllerine layık görülmüştür.