kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Değiş Tokuş projesine başvurular başladı

17 Mayıs 2021

Diyarbakır’dan Lütfü İrdem, İstanbul’dan GAPO ve İzmir’den No 238 iş birliğinde, Kültür için Alan desteğiyle Mayıs – Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşen ‘Değiş Tokuş’ projesine başvurular başladı.

Kültür için Alan’ın faaliyet gösterdiği şehirler ve komşu şehirlerinin tümünden (İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir, Gaziantep, Kilis, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Adıyaman) başvurulara açık ‘Değiş Tokuş’un 20 katılımcının yer alacağı ilk aşaması için son başvuru tarihi 31 Mayıs Pazartesi.

‘Değiş Tokuş’, fotoğrafçıların seyahat etmeden birbirlerinin şehirlerinde, birbirlerinin yerine, birbirleri için üretim yapacağı; uzaktan ve kolektif üretim pratiğinin beraberinde getireceği yaratıcı çözümlerin araştırılacağı; editörlük/mentorluk oturumları, değiş-tokuş kavramı etrafında şekillenen genel katılıma açık seminerler ve katılımcılara yönelik özel seminerlerden oluşan; çevrimiçi bir sergi ve basılı bir yayınla sonuçlanacak bir proje.

Pandemiyle birlikte gelen seyahat kısıtlamaları ve buna paralel giderek artan sanal temas, uzaktan ve kolektif sanatsal üretime, yani düşünsel, sanatsal ve beceriye dayalı bir değiş tokuşa kapı aralayabilir mi sorusundan yola çıkan ‘Değiş Tokuş’ kapsamında katılımcılar, herhangi bir şehirlerarası seyahatte bulunmadan, hem partnerleri aracılığıyla onların şehirlerinde hem de partnerleri için kendi şehirlerinde proje üretecek.