kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dejima. Concepts of In- and Exclusion GAK Gesellschaft für Aktuelle Kunst’de

6 Haziran 2017

Aralarında Meriç Algün ve Ahmet Öğüt‘ün de bulunduğu grup sergi Dejima. Concepts of In- and Exclusion, 20 Mayıs – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Almanya‘nın Bremen kentindeki GAK Gesellschaft für Aktuelle Kunst adlı mekanda. Sergide yer alan diğer sanatçılar arasında Bani Abidi, Arno Auer, Catherine Biocca, Marianna Christofides, Christian Falsnaes, Flaka Haliti, Leon Kahane, Wolfgang Müller, Rory Pilgrim ve Anca Munteanu Rimnic.

Dejima, yerel Japon tüccarlar tarafından, 1634-1636 yılları arasında yapay bir ada olarak inşa edildi. Ada, 1853 yılına kadar, Japonya ve Avrupa arasındaki tek ticaret ve takas mekânı olarak varlığını sürdürdü. Dejima, hiçbir Japon’un terk edemeyeceği ya da hiçbir yabancının ülkeye giremeyeceği, Japonya’nın dış ilişkiler politikası olan “sakoku” zamanında, ticaret ilişkilerine olanak sağlamak için inşâ edildi. İlk yerleşik Portekizli tüccarlar adayı terk ettikten sonra, ada, Hollanda Doğu Hindistan Şirketi (Dutch East India Company) tarafından kullanıldı.

Gesellschaft für Aktuelle Kunst’taki grup sergisi bağlamında, Dejima; ulusal, kültürel ve sosyal dışlanma durumunun bir resmi olarak sunuluyor: Japonya, bağımsızlığını sömürgeci güçlerden koruyup ticareti sürdürürken, Batılı tüccarlar, ekonomik çıkarları için ağır koşulları kabul ederek adadan soyutlandı. Bu katı soyutlanma, kitaplar, medikal gereçler ve Avrupa’dan Japonya’ya taşınan bilgiler gibi kültürel eşyalarla aşılmış olsa da, Dejima, eşit haklarla derin karşılaşmalara ve birlikte yaşama ulaşılamayan bir durumu temsil ediyor. Yabancı, yabancı olarak kaldı ve karşılıklı önyargılar devam etti.

Kozmopolitan ütopya ve dışlanmanın, sağ kanattaki popülist retorikçiler tarafından poziif bir slogana dönüştüğü, yeniden dirilen ulusal ideolojilerin kutupları arasında konumlanan bir çağda, bu uluslararası grup sergisi, sınırlama ve marjinalleştirme mekanizmalarını sorguluyor. Dejima. Concepts of In- and Exclusion, filmleri, enstalasyonları, objeleri, fotoğrafları, performansları, ses çalışmalarını ve resimleri bir araya getiriyor.