kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Deniz Erdem ve Hannah Heckhausen ile oyunculuk yaz kampı

19 Nisan 2018

Deniz Erdem ve Hannah Heckhausen tarafından 2.’si gerçekleştirilecek oyunculuk kampı bu yıl Adrasan Onuncu Köy Hotel’de düzenleniyor. Sadece profesyonel oyuncular ve oyunculuk öğrencilerine yönelik kamp, 22 – 30 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kampa katılmak isteyenlerin oyunculukla ilgili eğitim ve deneyim durumlarını gösteren fotoğraflı bir özgeçmişle başvurmaları gerekiyor.

Deniz Erdem ile Enstrümanı Özgürleşti̇rmek

Bu atölyede Deniz Erdem, katılımcılarla oyunculuk enstrümanının özgürleştirilmesi ve oyuncunun yaratıcılığının önündeki engellerin belirlenip ortadan kaldırılarak karakterin oyuncuda görünür kılınmasına odaklanacak.

Eric Morris Oyunculuk Metodu, Feldenkrais Metodu ve dönüşümsel koçluk süreçlerinin kullanılacağı eğitimde katılımcılar, oyuncu olarak enstrümanlarının (Beden-Duygu-Zihin) farkındalığını geliştirecek ve bir monoloğu otantik ve özgün bir yaklaşımla çalışmayı deneyimleyecek.

Hannah Heckhausen ile Sesi̇ Özgürleşti̇rmek

Bu atölyede Hannah Heckhausen, katılımcılarla sesin özgürleştirilmesi ve dışavurumcu gücü üzerine çalışacak. Linklater Metodu ve konuşma pedagojisinin farklı metotları, bedeni, ses ve konuşmanın bir enstrümanı olarak derin bir şekilde algılamamızı sağlar. Fiziksel gerilimler ve sosyal kurallar, vokal potansiyelimizi tam olarak kullanmamızı sınırlar.

Atölye süresince gevşeme, nefes farkındalığı, titreşim hissi, boğazı açma, sesin rezonansı ve artikülasyon esnekliği konularına yoğunlaşacağız. Hannah Heckhausen, her sesli mesajın temeli olan beden, duygu ve düşünce birliğinin peşinde olan bir eğitmen. Bu yaklaşımdan hareketle, ses çalışmalarının amacı standart ya da mükemmel hale gelmiş sese ulaşmak yerine, bedenin kişisel ifade biçiminin açığa çıkmasına ve özgürleşmesine, güçlü ve renkli bir sese ulaşmaktır.

Katılımcılar Hannah Heckhausen ile yapacakları iki buçuk günlük atölyede, sistemli bir ısınma seti, eğlenceli çalışmalar ve birebir koçluk çalışmalarını deneyimleyecek.