kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Depo’da Geniş Açı-Dergiden Proje Ofisine

23 Ekim 2018

Depo, 18 Ekim – 7 Kasım 2018 tarihleri arasında, bugüne kadar yaptığı projelerden bir seçki ve farklı formatlardan oluşan konuşmalar dizisiyle Geniş Açı Proje Ofisi’ni [GAPO] ağırlıyor.

Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi’nin on yıllık birikiminin ardından 2007 yılında hayata geçen GAPO, dergi süreciyle birlikte yirmi yılı aşkın bir zamandır Türkiye’de fotoğrafla ilgili alternatif bir platform yaratmaya çalışıyor.

Düzenlediği veya yürütücülüğünü üstlendiği kısa, orta veya uzun döneme yayılan atölye çalışmaları; yeni yeteneklerin önünü açmayı hedefleyen keşif projeleri; alternatif eğitim modelleri olarak da bakılabilecek, yeni/ortak iş üretimine odaklı, Türkiye’den ve yurt dışından kurumlarla işbirlikleri ve farklı alanlardan değerlendiricilerin yer aldığı geniş katılımlı portfolyo değerlendirmeleriyle hem fotoğrafçıların kapasitelerini geliştirmelerine hem de yeni üretimlere yol açan bir düşünce ve paylaşım ortamı yaratıyor.

Geniş Açı – Dergiden Proje Ofisine kapsamında GAPO’nun geçmişte yaptığı ama İstanbul’da hiç gösterilmeyen “Visual Narratives: European Borderlines” sergisi ve “Emerging Photography from Turkey” projeksiyonu ile sadece çeperdeki kültür merkezlerinde gösterilen “Mahalle” sergisi Depo’nun birinci katında gösterilecek. Aynı zamanda mekânın bir bölümü de Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi’nin tüm sayıları, GAPO’nun çeşitli projelerinde ve atölyelerinde üretilen yayınlar, GAPO ekibinin yurt içi ve yurt dışı yayınlar için kaleme aldıkları yazılar ve GAPO’nun çeşitli etkinliklerinin afiş, çıktı ve fotoğraflarını bir araya getiren bir okuma alanına dönüştürülecek.

Bu okuma alanı, sergi süresince çarşamba günleri öğleden sonraları, işlerini göstermek/fikir almak/tartışmak isteyenler ile GAPO ekibini de bir araya getirecek. Ayrıca bu üç haftalık süreçte, farklı formatlardaki konuşmalar ve sunumlar aracılığıyla da fotoğraf üzerine tartışılacak ve paylaşımlarda bulunulacak -ileride de devam etmesi planlanan- bir etkinlikler dizisi gerçekleştirilecek.

ETKİNLİK PROGRAMI

20 Ekim Cumartesi 17:00-19:00 Panel: Mahalle
24 Ekim Çarşamba 18:30-20:00 Soluklararası: Ali Taptık ve Kıvılcım Güngörün
27 Ekim Cumartesi 17:00-19:00 Bugünden düne: Osman Bozkurt
31 Ekim Çarşamba 18:30-20:00 Şimdilerde ne yapıyor?: Emine Ceylan
3 Kasım Cumartesi 17:00-19:00 Muğlak sınırlar: Yasemin Özcan ve Ege Kanar
7 Kasım Çarşamba 18:30-20:00 Kapanış buluşması

24 Ekim, 31 Ekim, 7 Kasım Çarşamba 14:00-18:00 Okuma alanında GAPO ekibi ile buluşma