kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Depo’da yeni sergi: ‘Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar’ 

23 Mart 2022

Depo, 17 Mart – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı işbirliğiyle, İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen Equal Spaces projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Türkiyeli ve İsveçli sanatçıların Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivini merkezine alan uzun soluklu kültürler ve disiplinler arası işbirliği ve sanatsal araştırmalarının sonucunda ürettikleri işleri bir araya getiriyor.

Proje kapsamında Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde araştırma yapmaya davet edilen, üçü İsveç’ten, üçü Türkiye’den olmak üzere altı sanatçı (Larissa Araz ve Petra Bauer, Şafak Şule Kemancı ve Ays Alayat, Özge Açıkkol ve Elin Strand Ruin) arşivle birer sanatçı olarak ilişki kurmak gibi zor bir görevi üstlendi. Sanatçılar, Türkiye’deki kadın hareketi, küratöryel araştırma pratikleri ve arşivin düzeni ve içeriğine odaklanan yoğun bir araştırma ve tartışma sürecinin ardından, sergideki işler üzerinde çiftler hâlinde çalışmaya başladı.

Bariz coğrafi ve kültürel ayrımların yanı sıra sanatçılar, feminist pratiğe farklı yaklaşımları ve kişisel bağlantılarını kesiştirmenin yollarını da bulmak zorundaydı. Bu sürecin ardından ortaya çıkan sergideki üç yerleştirme, arşivde yer alan görseller, mektuplar ve gazete kupürleriyle beraber, arşiv binasının çevresindeki mekân ve topluluklar arasında kurulabilecek ilişkilere odaklanıyor. Sanatçılar, arşiv ve çevresinde hikâyelerine rastladıkları kişilere söz vererek, geçmişten nelerin geriye kaldığını ve kimlerin yansımalarının açığa çıkarılabileceğini sorguluyor. Toplumsal cinsiyet, ırk, sınıf, cinsel yönelim ve engelliliğin rolü ve kesişimlerinin geniş etkilerine dikkat çeken Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar, feminist, sanatsal ve arşivsel pratikleri kapsayan güncel çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor.