Design Museum 24 Kasım’dan itibaren yeni yerinde

25 Mart 2016

İngiltere’nin, mimarlıktan modaya, grafik tasarımdan endüstriyel ürünlere hayatın her alanına dokunarak çağdaş tasarıma yer veren öncü müzesi Design Museum, 24 Kasım 2016’da, 83 milyon Pound harcanarak müzeye dönüştürülen Kensington High Caddesi’ndeki 1960’lardan kalma anıtbina statüsündeki yeni yerine taşınıyor. Müze, aynı zamanda yeni yerinde, tarihinde ilk kez, ücretsiz olarak kalıcı bir koleksiyona ev sahipliği yapacak.

The Heritage Lottery Fonu tarafından 4.9 milyon Pound hibe ile desteklenen ve İngiltere Sanat Konseyi’nden (Arts Council England) de 3 milyon Pound maddi destek alınarak geliştirilen proje kapsamında Tasarım Müzesi üç katı büyümeye gidiyor.

Tasarım Müzesi’nin, daha kapsamlı öğrenme programları sağlamak ve daha geniş bir sergi yelpazesine sahip olmak için mekansal olarak büyümeyi hedeflediği proje dahilinde, eski Commonwealth Institute binası ünlü tasarımcı John Pawson tarafından Grade II olarak yeniden tasarlanıyor.

“Designer Maker User” kalıcı sergi alanı, güçlü bir grafik tarza sahip olan ekip Studio Myerscough tarafından tasarlanıyor. Yakın zamanda müzenin görsel kimliği de Fernando Gutiérrez Studio tarafından geliştirilmiş, Cartlidge Levene tarafından da sinyalizasyon ve yönlendirme çalışmaları düzenlenmiş, Fabrique tarafından tasarlanan web sitesi birçok ödül almış, bir yıl içinde müze Twitter’da en çok takip edilen müze olmuştu.

Yeni müzenin açılış sergileri de şimdiden belli oldu. İlk sergi, müzenin baş küratörü Justin McGuirk tarafından oluşturulan, bir dizi enstalasyonun yer alacağı Korku ve Aşk: Karmaşık Bir Dünyaya Tepkiler / Fear and Love: Reactions to a Complex World sergisi olacak. Ayrıca müzenin demirbaş etkinliklerinden “Yılın Tasarımları” (The Designs of the Year) 9. kez düzenlenecek.

Müze hakkında, Tasarım Müzesi’nin kurucusu Sir Terence Conran, “Eğer beni uzun tasarım kariyerimden en değerli kazanımı seçmeye zorlarsanız o zaman hiç tereddütsüz Londra’da bir tasarım müzesi kurmaktı derim. Bu hem Birleşik Krallık hem de kişisel olarak benim için önemli bir an” şeklinde konuştu.

Müze direktörü Deyan Sudjic ise yeni müze için,”Bu hamle, Tasarım Müzesi’ni 10,000 metrekare alanı ve yılda 650.000 ziyaretçi hedefi ile dünyada çağdaş tasarımı ve mimarlığı birleştiren en ilham ve heyecan verici müze olarak yeniden konumlayacak.” dedi.

Tasarım Müzesi’nin Shad Thames’de bulunan güncel yeri, Punk London Festivali kapsamında Punk kültürü ve tasarımına atıfta bulunan iki günlük bir kapanış etkinliği sonrasında 30 Haziran’da ziyarete kapatılacak.