kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başlıyor

18 Mart 2016

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 18. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde başlıyor. 30 Nisan’a kadar sürecek olan festivalde, Türkiye’den Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar 16; Almanya, İspanya, Hollanda, Makedonya ve Gürcistan’dan olmak üzere yurt dışından tiyatro toplulukları da 23 oyun sahneleyecek.

Festival boyunca Karagöz yapım ve oynatımı, oyun yazarlık, aksiyon stratejileri, kukla yapımı ve oynatımı, atık malzemelerden kostüm yapımı, çocuklarla maske yapımı, deri el sanatları, beden yoluyla Macbeth’in keşfi konularında atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Festivalin bu seneki açılış oyunu olan “Hoş Geldin Boyacı” 27 Mart Pazar günü saat 20.00’de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde Tiyatro Martı tarafından sahnelenecek. Aynı gece tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” de sahibini bulacak.

17 yılda 42 farklı ülkeden 87 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırlayan Adana Tiyatro Festivali biletleri 21 Mart’ta satışa çıkacak.