kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Didem Pekün Luleå Bienali’nde

14 Aralık 2020

Luleå Bienali, bu yıl 21 Kasım 2020 – 14 Şubat 2021 tarihleri arasında Karin Bähler Lavér, Emily Fahlén ve Asrin Haidari‘nin küratörlüğünde “Time on Earth” başlığıyla düzenleniyor.

Bienal’e Türkiye’den Didem Pekün davet edildi. Pekün’ün yeni eser üretimini SAHA destekliyor. Pekün, aynı adlı filmin farklı bileşenlerinden oluşan Disturbed Earth (veya Theatre Reserve) başlıklı bir yerleştirme sergiliyor. 

1995 Srebrenitsa soykırımından yola çıkarak bienal için üretilen Disturbed Earth, bürokrasinin kriz anında harekete geçmekte yaşadığı aciziyetin acı bir yansımasını sunan teatral bir performans. “Disturbed Earth”, ABD Güvenlik Konseyi analistlerinin Srebrenica çevresinin havadan çekilen fotoğraflarında saptadıkları toplu mezarları tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. Soykırım önlenebilirdi. Bürokratik protokolün bitmek bilmeyen teamüllerinin felç ettiği uluslararası güçler bilgilendirilmelerine karşın müdahale etmediler. Sonuç olarak, BM kamplarına sığınan mülteciler, faillerinin ellerinde mutlak ölüme terk edildi. Disturbed Earth, yasal karar alma mekanizmalarının yarattığı hantallık sebebiyle gerçekleştirilemeyen acil müdahale ile hukukun üstünlüğünü savunarak barışı güvence altına almak amacıyla kurulan BM’nin misyonu arasındaki çelişkiyi ele alıyor.

Mimar-tasarımcılar Aslıhan Demirtaş ve Ali Cindoruk (KHORA) işbirliğiyle geliştirilen proje, galeri mekânına bir dizi müdahale ile bir filmden oluşuyor. Luleå konsthall’ın zemin ve duvarlarında yer alan çizimler, filmdeki iç mekan sahnelerinin soyut temsilleridir. Bu çizimler, bürokratik alanın, zulmün vukuu bulduğu ve suç mahali koşullarının hüküm sürdüğü saha gerçeklerinden keskin ve net biçimde kopuşunu ifade eder. Enstelasyonun yerleştiği alanın tamamında bulunan çizgiler, kendi kendini izole eden bürokratik alanların dünyanın dört bir yana yayılmasına benzer biçimde dağılır.