kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

digitalSSM’den yeni konuşma: “İnternet Sanatını Korumak”

22 Ekim 2020

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde başlatılan ve yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue iş birliğinde devam eden araştırma projesi “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” kapsamında bu ay internet ortamında üretilen sanat eserlerinin korunmasına yönelik, iki bölümden oluşan bir konuşma serisi gerçekleştirilecek.

PAMAL_Group ve Lozana Rossenova’nın katılımıyla gerçekleştirilecek “İnternet Sanatını Korumak” başlıklı ilk etkinlikte, dijital sanat eserlerinin teknolojik dönüşümden dolayı kaybolmasını önlemeye yönelik çözümler ele alınacak. digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı Yöneticisi Osman Serhat Karaman’ın moderatörlük yapacağı etkinlik 23 Ekim 2020 tarihinde saat 14:00’te çevrimiçi ortamda izlenebilir.

Etkinliğin açılışında çalışmalarını PAMAL_Group çatısı altında sürdüren sanatçı ve medya arkeoloğu Lionel Broye, sanatçı Armandine Chasle ile medya ve dijital sanat konservatörü Morgane Stricot “Telematik Mecrada Medya Arkeolojisi Performansı: Minitel Ağda İkinci Hayat” başlıklı bir konuşma yapacak. “İletişim Ağı Temelli Sanat Eserlerinin İkinci Hayatı” (The Afterlives of Network-Based Artworks) başlıklı makaleyi temel alan konuşmada, ağ tabanlı sanat eserlerini koruma yöntemleri tartışılacak ve 1980’lerde hizmete başlayan ve 2010’a kadar internete alternatif bir iletişim ağı sunan Fransız videoteks servisi Minitel’in yeniden yapılandırılacağı bir performans gerçekleştirilecek.

Etkinlik dijital tasarımcı ve araştırmacı Lozana Rossenova’nın “İnternet Sanatında Kaynak Modeli Oluşturmak: Rhizome – ArtBase Arşivinin Arayüzü ile Altyapısına Dair Yeni Bir Yaklaşım” başlıklı konuşmasıyla devam edecek. Dijital sanat organizasyonu Rhizome’la ortaklaşa yazdığı doktora tezini ele alacak Rossenova, bu kuruma bağlı internet sanatı arşivi ArtBase’in arayüzünün yenilenmesine dair yaklaşımları tartışmaya açacak. Konuşmada, internet sanatının performans ve sürece dayalı yapısının, kültürel miras koleksiyonu yönetim sistemlerine uyum göstermediği durumlarda ortaya çıkan zorluklar ele alınacak.