kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dirimart Âbidin Elderoğlu’nun kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor

16 Ocak 2018

Dirimart, 18 Ocak – 18 Mart 2018 tarihleri arasında Âbidin Elderoğlu’nun Başka Ayın Yaratılışı başlıklı kişisel sergisine ilk kez ev sahipliği yapıyor. Adını sanatçının 1968 tarihli yağlıboya tablosundan alan sergi, Elderoğlu’nun doğayı farklı bir biçimde görme çabasına atıfta bulunuyor.

Sergi, sanatçının 1940’lı yıllardan itibaren, soyut ve soyutlamanın izini sürdüğü, yağlıboya, karakalem ve eskiz çalışmalarını bir araya getiriyor. Elderoğlu’nun yapıtları, 1950’den itibaren Türk resim sanatında gündeme gelen soyutlama ve soyut resim tartışmalarıyla biçimlenen yol arayışını gözler önüne seriyor. Sergi ile birlikte sanatçının Türk soyut sanatındaki yeri üzerine kapsamlı bir yayın çalışması da gerçekleştiriliyor.

Âbidin Elderoğlu (1901, Denizli – 1974, Ankara), 1926 yılında öğretmen okulunu bitirmesinin ardından 1930 yılında burs kazanarak Paris’e gitmiş ve Academie Julian’da resim eğitimi almıştır. Elderoğlu, bu süreçte Albert Laurens ve Andre Lhote’un atölyelerinde çalışmıştır. 1932’de Türkiye’ye dönmesinin ardından İzmir Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan Elderoğlu, ilerleyen yıllarda öğretmenliğe paralel olarak sanatsal faaliyetlerini de sürdürmüştür. Ulusal ve uluslararası, kişisel sergi gerçekleştiren ve karma sergilere katılan sanatçı, 1963 yılında gerçekleştirilen São Paolo Bienalinde Şeref Ödülü’ne, 1966 yılında gerçekleştirilen Tahran Bienali’nde İmparatorluk Büyük Ödülü’ne, 1975 yılında  Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.