kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dirimart’ın yeni adresi Dirimart Pera

12 Eylül 2022

Dirimart, 20. yılını kutlamaya hazırlanırken İstanbul’daki ikinci galeri mekânını, Dirimart Pera‘yı duyurdu. Daha önce Nişantaşı’ndaki mekânını kapatan ve 2016 yılında Dolapdere’de yeni mekânını açan Dirimart, Pera’daki galerisini 9 Eylül 2022’de Canan Tolon sergisiyle açtı.

Galerinin yeni mekânı, Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi üzerindeki, 19. yüzyıl sonu İstanbul mimarisine damgasını vuran Fransız kökenli Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından 1896 yılında, o dönem şehrin toplumsal hayatında önemli bir yer edinen Fransız kolonisine lokal olarak inşa edilmiş olan eski Union Française binasının en alt katında konumlanıyor.

Yakın zamana kadar İstanbul Modern’e geçici olarak ev sahipliği eden bina, sanatseverleri ağırlamaya devam edecek. Dirimart bu girişimiyle, kentsel dönüşüm projeleriyle sanat merkezi hâline gelen Dolapdere’de 2016’da açtığı mekânın yanı sıra, 19. yüzyıldan günümüze şehrin sanat merkezlerinden biri olan ve birçok değerli sanat kurumuna ev sahipliği eden Pera arasında sanatsal programını genişletmeyi amaçlıyor.