kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dirimart’ta yeni sergi: ‘Tunnel Vision’

27 Eylül 2022

Dirimart, 9 Eylül – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında Pera’daki yeni mekânında Canan Tolon’un ‘Tunnel Vision’ başlıklı, galerideki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, iki yıllık bir emeğin, pandeminin neden olduğu kesintinin ve sonrasında devam eden toplumsal rahatsızlığın sonucu olarak konumlanıyor.

Çoklu resimden oluşan Tunnel Vision, yayılımı içinde donmuş birden çok manzarayı, kesik bir film şeridinin gerçekliğinde gözler önüne sererken, hayat akışını sürdüren bir yerleştirme.

Tunnel Vision’ın iki tanımı vardır; biri çevresel görüşü önemli ölçüde azaltan tıbbi bir durumdur. Bu resim serisine anlam veren ikincisi, yalnızca tek veya sınırlı bir amaç veya bakış açısına odaklanma eğilimine işaret eder. Adının da önerdiği gibi, bu seride sanatçı pandemi sonrası dünyadaki kolektif optik ve davranışsal bozuklukların sonuçlarını ortaya çıkarıyor. Canan Tolon’un çalışmaları genellikle zihnini meşgul eden bir fikir ya da endişeyle şekillenir ve uzun düşünümlerin ardından sergi mekânında hayata geçerken mekân da bu süreçte ona ışık tutar, onu şekillendirir. Tunnel Vision’da da olan budur. Mekânın zeminine yerleştirilen diptikler, dünyanın kendi içine çöktüğü boşluklar etrafında gelişir; merkezlerinde yer alan bu girdapsı boşluklar, izleyiciyi içlerine hapsedecek bir dizi tuzak hissi de verir: sanatçının yerde onları yaparken yaşantıladığı bu his belki bakana da geçecektir… Algıyı altüst eden bu çepersiz resimler bir bütün olarak görülemez, bakılmak için doğru ya da yanlış yönleri de yoktur.